českÉ NÁZVOSLOVÍ ptáků světa

Kiviové - Apterygiformes
Kiviovití - Apterygidae

Miroslav Čapek, Vladimír Čížek, Robert Doležal, Jiří Klimeš, Peter Kovalik

 

Pokud jde o počet druhů, u tohoto řádu se po desítky let nic neměnilo. Z taxonomického hlediska byly v literatuře rozdíly pouze v rozlišování poddruhů. Už v prvním vydání prvního svazku klasického díla Check-list of Birds of the World (Peters 1931) jsou uváděny pouze tři druhy kiviů, což se nezměnilo ani do publikování jeho druhého vydání (Mayr & Cottrell 1979). Totéž najdeme ještě i mnohem později v prvním svazku zatím nejlepší monografie pokrývající ptáky velké části Australasijské oblasti a celé Antarktické oblasti, všeobecně známé pod zkratkou HANZAB (Marchant & Higgins 1990), jakož i v prvním svazku díla HBW (del Hoyo et al. 1992). Později ornitologové oddělují od kiviho jižního Apteryx australis samostatný druh kivi hnědý A. mantelli, jehož jméno již bylo zahrnuto i v Soustavě a českém názvosloví ptáků světa (Hudec et al. 2003). Teprve na začátku nového milénia novozélandští vědci popisují pátý druh kiviho a zároveň nový druh pro vědu, kivi okaritský A. rowi (Tennyson et al. 2003). Typovou lokalitou tohoto kryptického taxonu, který byl dříve, a to od začátku devadesátých let, uváděn jako poddruh kiviho hnědého A. mantelli, je South Okarito Forest na západním pobřeží jižního ostrova Nového Zélandu. Osobitost populace kiviů v Okaritu byla zdokumentována na základě morfologických, parazitologických a genetických dat.

Objevení a popis kiviho okaritského má poněkud komplikovanou, ale o to zajímavější historii. Již Potts (1873) nazýval kiviho hnědého z Jižního ostrova „rowi“ a toto jméno se objevuje i v některých pozdějších popularizačních zprávách, např. Tisdall (1994). V novější době pak vycházejí dvě práce (Burbidge et al. 2003; Marsh 2003) uvádějící už dokonce vědecké jméno A. rowi, přičemž autoři tak neúmyslně vytvořili neplatná jména (nomina nuda) příslušného taxonu kvůli tomu, že oba články postrádají dva nezbytné a zásadní požadavky pro náležité pojmenování nového druhu v souladu s pravidly Mezinárodní komise pro zoologickou nomenklaturu (International Commission on Zoological Nomenclature), a to jasný záměr ustavení nového taxonu a jednoznačné označení holotypu (typový exemplář, podle něhož byl nový taxon popsán).

Nově popsaný kivi okaritský A. rowi byl Mezinárodní unií pro ochranu přírody (International Union for Conservation of Nature, IUCN) zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů (Red List of Threatened Species) kvůli spolupůsobení ztráty habitatu a predace zavlečenými savci. Čínští vědci v této souvislosti charakterizovali jeho kompletní mitochondriální genom (genetickou informaci uloženou v DNA mitochondrií) a provedli fylogenetickou analýzu druhu (Lan & Xu 2020), ze které vyplynulo, že jeho nejbližším příbuzným je kivi malý A. owenii.

 

Obr. 1. Kivi jižní Apteryx australis a další 4 druhy samostatného řádu Apterygiformes
na Novém Zélandu zastupují chybějící původní savce. Díky kryptickému zbarvení splývá
 kivi s okolní hustou vegetací a v souvislosti s jeho noční aktivitou je poměrně těžké
jej spatřit za denního světla. Z ochranářských důvodů se při pozorování používá
výhradně červené světlo a pokud jde o fotografování, samozřejmostí je nepoužívat
blesk. Východní část Stewartova ostrova, Nový Zéland.
Foto: J. Klimeš

 

Použité zdroje

Seznam veškeré literatury a internetových zdrojů použitých při revizích českých jmen zástupců tohoto řádu zájemce najde v Seznamu zdrojů.

 

NK ČSO, 2023