SEZNAM PTÁKŮ EVROPY 2024 | ||||||||||
druhy původní a naturalizované | ||||||||||
Uvedeny jsou všechny původní (autochtonní) druhy s hnízdním a nehnízdním výskytem v Evropě, tj. včetně druhů pouze protahujících a zimujících. Podle AERC TAC jde o druhy kategorie A a B. Dále jsou zahrnuty druhy v Evropě naturalizované - introdukované, zdivočelé a potulné, se samostatně (byť dočasně) se udržujícími populacemi. Ve sloupci B jsou označeny zkratkou IN. Podle AERC TAC jde o druhy kategorie C (C1, C4, C5). Byly zahrnuty rovněž tři druhy vyhynulé: ústřičník kanárský Haematopus meadewaldoi, koliha severní Numenius borealis a alka velká Pinguinus impennis - ve sloupci B označeny zkratkou EX. |
||||||||||
Seznam druhů, jejich vědecká a anglická jména, jakož i pořadí v systému jsou
podle IOC World Bird List (Gill et al. 2024). Ve sloupci H jsou
doplněny alternativní vědecké názvy podle HBW and BirdLife International
Checklist of the Birds of the World (HBW & BirdLife International 2023), The
eBird/Clements Checklist of Birds of the World (Clements et al. 2023) a The
Howard & Moore Complete Checklist of the Birds of the World (Dickinson
et al. 2019) a rovněž názvy užité v publikaci EBBA2 - European Breeding Bird
Atlas 2 (Keller V., Herrando S., Voříšek P. et al. 2020). |
||||||||||
Sledovaná oblast Evropy odpovídá metodice EBBA2. Kromě kontinentální Evropy a ostrovů v severním Atlantiku (na jih od 82° severní šířky) jsou zahrnuty i Azory, Madeira, Kanárské ostrovy, ostrovy ve Středozemním moři včetně Kypru, Turecko a oblast Kavkazu a Zakavkazska. Na východě je hranice vymezena východním úpatím pohoří Ural a řekami Ural a Emba. |
||||||||||
Velká většina původních evropských druhů na tomto kontinentu také hnízdí. Údaj H ve sloupci A znamená, že pravidelné hnízdění bylo zjištěno během mapování v letech 2013 až 2017 pro atlas EBBA2. HE znamená hnízdění endemického druhu, HN pak hnízdění druhu téměř endemického (Near Endemic). / h - druh uvedený v příloze EBBA2, Appendix 1. |
||||||||||
Ve sloupcích I až K jsou uvedeny kategorie podle European Red List of Birds (BirdLife International 2015 a 2021): | ||||||||||
LC (Least Concern / málo dotčený), NT (Near Threatened / téměř ohrožený), VU (Vulnerable / zranitelný), EN (Endangered / ohrožený), CR (Critically Endangered / kriticky ohrožený), CR (PE) (Critically Endangered including Possibly Extinct) / kriticky ohrožený včetně pravděpodobně vyhynulý), RE (Regionally Extinct / regionálně vyhynulý), NE (Not Evaluated / nevyhodnocený), EX (Extinct / vyhynulý); E/nE (Endemic/Near-Endemic Species to Europe / endemický/téměř endemický druh pro Evropu). |
||||||||||
K použitému českému názvosloví: Dosud používané a duplicitní názvy jsou ve sloupci D. Hvězdičkou (*) označené české názvy dosud neprošly schvalovacím řízením v NK, jedná se o předběžné návrhy nebo jde o názvy uvedené v SČNPS 2003. | ||||||||||
Pozn.: TiF - Taxonomy in Flux Checklist 3.10 (Boyd III
2023) /
JGL - Jim Gaudin - List of birds of the world (December 26 2021, updated
July 25 2022) /
AERC TAC - Association of European Records and Rarities
Committees, Taxonomic Advisory Committee / HWPB - Handbook of Western
Palearctic Birds. Passerines, Vol. I & II (Shirihai & Svensson 2018) /
BENAME - Birds of Europe, North Africa and the Middle East. An Annotated
Checklist (Mitchell 2017) / EBBA2 - European Breeding Bird Atlas 2
(Keller V., Herrando S., Voříšek P. et al. 2020). |
||||||||||
▀ Podrobná sestava včetně poddruhů s výskytem v Evropě | ||||||||||
Avifauna Evropy | původní a naturalizované druhy | TAB 3 | ||||||||
EB BA 2 |
Ext. Intr. |
České
jméno (NK ČSO) |
České
jméno (starší) |
Vědecké jméno (IOC) |
Autor (IOC) |
Anglické jméno (IOC) |
Alternativní
taxonomie (HBW/BL, eB/C, H&M, TiF, JGL, EBBA2) |
IUCN European Red List Červený seznam Evropy 2015 2021 Endem. | ||
A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K |
NANDUOVÉ | RHEIFORMES | Forbes, 1884 | Rheas | |||||||
nanduovití | Rheidae | Bonaparte, 1849 | Rheas | |||||||
h | IN | nandu pampový | Rhea americana | (Linnaeus, 1758) | Greater Rhea | |||||
VRUBOZOBÍ | ANSERIFORMES | Wagler, 1831 | Waterfowl | |||||||
kachnovití | Anatidae | Leach, 1820 | Ducks, Geese, Swans | |||||||
H | berneška tmavá | Branta bernicla | (Linnaeus, 1758) | Brant Goose | LC | LC | ||||
berneška rudokrká | Branta ruficollis | (Pallas, 1769) | Red-breasted Goose | NT | VU | nE | ||||
IN | berneška havajská | Branta sandvicensis | (Vigors, 1834) | Nene | ||||||
H | IN | berneška velká | Branta canadensis | (Linnaeus, 1758) | Canada Goose | LC | LC | |||
HE | berneška bělolící | Branta leucopsis | (Bechstein, 1803) | Barnacle Goose | LC | LC | E | |||
H | IN | berneška malá | berneška menší / tundrová | Branta hutchinsii | (Richardson, 1832) | Cackling Goose | ||||
H | IN | husa tibetská | husa indická | Anser indicus | (Latham, 1790) | Bar-headed Goose | ||||
H | IN | husa sněžní | Anser caerulescens | (Linnaeus, 1758) | Snow Goose | LC | LC | |||
H | husa velká | Anser anser | (Linnaeus, 1758) | Greylag Goose | LC | LC | ||||
h | IN | husa labutí | Anser cygnoides | (Linnaeus, 1758) | Swan Goose | Anser cygnoid (HBW/BL, H&M) [EBBA2] | ||||
H | husa polní | Anser fabalis | (Latham, 1787) | Taiga Bean Goose | LC | LC | ||||
HE | husa krátkozobá | Anser brachyrhynchus | Baillon, 1834 | Pink-footed Goose | LC | LC | E | |||
husa tundrová | Anser serrirostris | Gould, 1852 | Tundra Bean Goose | ► Anser fabalis serrirostris (HBW/BL, H&M) [EBBA2] | ||||||
H | husa běločelá | Anser albifrons | (Scopoli, 1769) | Greater White-fronted Goose | LC | LC | ||||
H | husa malá | Anser erythropus | (Linnaeus, 1758) | Lesser White-fronted Goose | EN | VU | ||||
H | IN | labuť černá | Cygnus atratus | (Latham, 1790) | Black Swan | |||||
IN | labuť černokrká | Cygnus melanocoryphus | (Molina, 1782) | Black-necked Swan | Sthenelides melancoryphus (TiF, JGL) | |||||
H | labuť velká | Cygnus olor | (Gmelin, JF, 1789) | Mute Swan | LC | LC | ||||
H | labuť malá | Cygnus columbianus | (Ord, 1815) | Tundra Swan | EN | VU | ||||
H | labuť zpěvná | Cygnus cygnus | (Linnaeus, 1758) | Whooper Swan | LC | LC | ||||
H | IN | husice nilská | husice egyptská | Alopochen aegyptiaca | (Linnaeus, 1766) | Egyptian Goose | ||||
H | husice liščí | Tadorna tadorna | (Linnaeus, 1758) | Common Shelduck | LC | LC | ||||
H | husice rezavá | Tadorna ferruginea | (Pallas, 1764) | Ruddy Shelduck | LC | LC | ||||
IN | husice australská | husice pestrá | Tadorna tadornoides | (Jardine & Selby, 1828) | Australian Shelduck | |||||
h | IN | pižmovka americká / domácí | pižmovka velká | Cairina moschata | (Linnaeus, 1758) | Muscovy Duck | ||||
H | IN | kachnička karolínská | Aix sponsa | (Linnaeus, 1758) | Wood Duck | |||||
H | IN | kachnička mandarínská | Aix galericulata | (Linnaeus, 1758) | Mandarin Duck | |||||
h | IN | kachnička šedoboká | čírka růžovohrdlá | Callonetta leucophrys | (Vieillot, 1816) | Ringed Teal | ||||
H | čírka modrá | Spatula querquedula | (Linnaeus, 1758) | Garganey | Querquedula querquedula (JGL) | LC | LC | |||
IN | čírka punová | Spatula puna | (Tschudi, 1844) | Puna Teal | Querquedula puna (JGL) | |||||
IN | čírka modrozobá | Spatula versicolor | (Vieillot, 1816) | Silver Teal | Querquedula versicolor (JGL) | |||||
h | čírka modrokřídlá | Spatula discors | (Linnaeus, 1766) | Blue-winged Teal | ||||||
H | lžičák pestrý | Spatula clypeata | (Linnaeus, 1758) | Northern Shoveler | LC | LC | ||||
H | kopřivka obecná | Mareca strepera | (Linnaeus, 1758) | Gadwall | Chaulelasmus strepera (JGL) | LC | LC | |||
H | hvízdák eurasijský | Mareca penelope | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Wigeon | LC | LC | ||||
IN | hvízdák chilský | hvízdák stejnobarvý | Mareca sibilatrix | (Poeppig, 1829) | Chiloe Wigeon | |||||
hvízdák americký | hvízdák šedohlavý | Mareca americana | (Gmelin, JF, 1789) | American Wigeon | ||||||
H | kachna divoká | kachna březňačka | Anas platyrhynchos | Linnaeus, 1758 | Mallard | LC | LC | |||
IN | ostralka žlutozobá | Anas georgica | Gmelin, JF, 1789 | Yellow-billed Pintail | ||||||
H | ostralka štíhlá | Anas acuta | Linnaeus, 1758 | Northern Pintail | LC | VU | ||||
H | čírka obecná | Anas crecca | Linnaeus, 1758 | Eurasian Teal | LC | LC | ||||
čírka karolínská | Anas carolinensis | Gmelin, JF, 1789 | Green-winged Teal | ► Anas crecca carolinensis (eB/C, H&M) | ||||||
H | čírka úzkozobá | Marmaronetta angustirostris | (Ménétriès, 1832) | Marbled Duck | VU | VU | ||||
H | zrzohlávka rudozobá | Netta rufina | (Pallas, 1773) | Red-crested Pochard | LC | LC | ||||
H | polák velký | Aythya ferina | (Linnaeus, 1758) | Common Pochard | VU | VU | ||||
H | polák malý | Aythya nyroca | (Güldenstädt, 1770) | Ferruginous Duck | LC | LC | ||||
h | polák proužkozobý | polák proužkovaný | Aythya collaris | (Donovan, 1809) | Ring-necked Duck | |||||
H | polák chocholačka | Aythya fuligula | (Linnaeus, 1758) | Tufted Duck | LC | NT | ||||
H | polák kaholka | Aythya marila | (Linnaeus, 1761) | Greater Scaup | VU | LC | ||||
h | kajka bělohlavá | kajka Stellerova | Polysticta stelleri | (Pallas, 1769) | Steller's Eider | LC | LC | |||
H | kajka královská | Somateria spectabilis | (Linnaeus, 1758) | King Eider | LC | LC | ||||
H | kajka mořská | Somateria mollissima | (Linnaeus, 1758) | Common Eider | VU | EN | ||||
H | kačka strakatá | Histrionicus histrionicus | (Linnaeus, 1758) | Harlequin Duck | LC | LC | ||||
turpan pestrozobý | Melanitta perspicillata | (Linnaeus, 1758) | Surf Scoter | |||||||
H | turpan hnědý | Melanitta fusca | (Linnaeus, 1758) | Velvet Scoter | VU | VU | nE | |||
H | turpan černý | Melanitta nigra | (Linnaeus, 1758) | Common Scoter | LC | LC | nE | |||
H | hoholka lední | Clangula hyemalis | (Linnaeus, 1758) | Long-tailed Duck | VU | LC | ||||
H | hohol severní | Bucephala clangula | (Linnaeus, 1758) | Common Goldeneye | LC | LC | ||||
H | hohol islandský | Bucephala islandica | (Gmelin, JF, 1789) | Barrow's Goldeneye | NT | NT | ||||
H | morčák malý | morčák bílý | Mergellus albellus | (Linnaeus, 1758) | Smew | LC | LC | |||
H | morčák velký | Mergus merganser | Linnaeus, 1758 | Common Merganser | LC | LC | ||||
H | morčák prostřední | Mergus serrator | Linnaeus, 1758 | Red-breasted Merganser | NT | NT | ||||
H | IN | kachnice kaštanová | Oxyura jamaicensis | (Gmelin, JF, 1789) | Ruddy Duck | |||||
H | kachnice bělohlavá | Oxyura leucocephala | (Scopoli, 1769) | White-headed Duck | EN | VU | ||||
HRABAVÍ | GALLIFORMES | Temminck, 1820 | Landfowl | |||||||
perličkovití | Numididae | de Sélys Longchamps, 1842 | Guineafowl | |||||||
h | IN | perlička kropenatá | Numida meleagris | (Linnaeus, 1758) | Helmeted Guineafowl | |||||
křepelovití | Odontophoridae | Gould, 1844 | New World Quails | |||||||
h | IN | křepel kalifornský | Callipepla californica | (Shaw, 1798) | California Quail | |||||
H | IN | křepel virginský | Colinus virginianus | (Linnaeus, 1758) | Northern Bobwhite | |||||
bažantovití | Phasianidae | Horsfield, 1821 | Pheasants and Allies | |||||||
h | IN | krocan divoký | Meleagris gallopavo | Linnaeus, 1758 | Wild Turkey | |||||
H | jeřábek lesní | Tetrastes bonasia | (Linnaeus, 1758) | Hazel Grouse | Bonasa bonasia [EBBA2] | LC | LC | |||
H | bělokur rousný | Lagopus lagopus | (Linnaeus, 1758) | Willow Ptarmigan | VU | LC | ||||
H | bělokur horský | Lagopus muta | (Montin, 1781) | Rock Ptarmigan | NT | LC | ||||
H | tetřev hlušec | Tetrao urogallus | Linnaeus, 1758 | Western Capercaillie | LC | LC | ||||
H | tetřívek obecný | Lyrurus tetrix | (Linnaeus, 1758) | Black Grouse | LC | LC | ||||
HN | tetřívek kavkazský | Lyrurus mlokosiewiczi | (Taczanowski, 1875) | Caucasian Grouse | LC | NT | E | |||
H | koroptev polní | Perdix perdix | (Linnaeus, 1758) | Grey Partridge | LC | LC | ||||
IN | koroptev vousatá | Perdix dauurica | (Pallas, 1811) | Daurian Partridge | ||||||
H | IN | bažant královský | Syrmaticus reevesii | (Gray, JE, 1829) | Reeves's Pheasant | |||||
H | IN | bažant zlatý | Chrysolophus pictus | (Linnaeus, 1758) | Golden Pheasant | |||||
h | IN | bažant diamantový | Chrysolophus amherstiae | (Leadbeater, 1829) | Lady Amherst's Pheasant | |||||
H | bažant obecný | Phasianus colchicus | Linnaeus, 1758 | Common Pheasant | LC | LC | ||||
h | IN | páv korunkatý | Pavo cristatus | Linnaeus, 1758 | Indian Peafowl | |||||
h | IN | kur bankivský / domácí | Gallus gallus | (Linnaeus, 1758) | Red Junglefowl | |||||
H | frankolín obecný | Francolinus francolinus | (Linnaeus, 1766) | Black Francolin | LC | LC | ||||
HE | velekur kavkazský | Tetraogallus caucasicus | (Pallas, 1811) | Caucasian Snowcock | LC | LC | E | |||
H | velekur kaspický | Tetraogallus caspius | (Gmelin, SG, 1784) | Caspian Snowcock | LC | LC | ||||
H | koroptev pouštní | Ammoperdix griseogularis | (von Brandt, JF, 1843) | See-see Partridge | LC | VU | ||||
IN | koroptev arabská | Ammoperdix heyi | (Temminck, 1825) | Sand Partridge | ||||||
H | křepelka polní | Coturnix coturnix | (Linnaeus, 1758) | Common Quail | LC | NT | ||||
h | IN | křepelka japonská | Coturnix japonica | Temminck & Schlegel, 1848 | Japanese Quail | |||||
H | IN | orebice berberská | orebice skalní | Alectoris barbara | (Bonnaterre, 1790) | Barbary Partridge | LC | LC | ||
HE | orebice rudá | Alectoris rufa | (Linnaeus, 1758) | Red-legged Partridge | LC | NT | E | |||
H | orebice čukar | Alectoris chukar | (Gray, JE, 1830) | Chukar Partridge | NT | LC | ||||
HE | orebice horská | Alectoris graeca | (Meisner, 1804) | Rock Partridge | NT | NT | E | |||
h | IN | frankolín Erckelův | Pternistis erckelii | (Rüppell, 1835) | Erckel’s Spurfowl | |||||
LELKOVÉ | CAPRIMULGIFORMES | Ridgway, 1881 | Nightjars | |||||||
lelkovití | Caprimulgidae | Vigors, 1825 | Nightjars | |||||||
H | lelek rezavokrký | lelek rudokrký | Caprimulgus ruficollis | Temminck, 1820 | Red-necked Nightjar | LC | NT | |||
H | lelek lesní | Caprimulgus europaeus | Linnaeus, 1758 | European Nightjar | LC | LC | ||||
SVIŠŤOUNI | APODIFORMES | Peters, 1940 (1867) | Swifts, Hummingbirds | |||||||
rorýsovití | Apodidae | Olphe-Galliard, 1887 | Swifts | |||||||
H | rorýs velký | Tachymarptis melba | (Linnaeus, 1758) | Alpine Swift | LC | LC | ||||
H | rorýs obecný | Apus apus | (Linnaeus, 1758) | Common Swift | LC | NT | ||||
HE | rorýs jednobarvý | Apus unicolor | (Jardine, 1830) | Plain Swift | LC | LC | E | |||
H | rorýs šedohnědý | Apus pallidus | (Shelley, 1870) | Pallid Swift | LC | LC | ||||
H | rorýs domovní | Apus affinis | (Gray, JE, 1830) | Little Swift | VU | NT | ||||
H | rorýs kaferský | rorýs bělokostřecový | Apus caffer | (Lichtenstein, MHK, 1823) | White-rumped Swift | NT | NT | |||
DROPI | OTIDIFORMES | Wagler 1830 | Bustards | |||||||
dropovití | Otididae | Rafinesque, 1815 | Bustards | |||||||
H | drop velký | Otis tarda | Linnaeus, 1758 | Great Bustard | LC | LC | ||||
H | drop hřívnatý | drop obojkový | Chlamydotis undulata | (Jacquin, 1784) | Houbara Bustard | NT | VU | |||
drop obojkový | drop hřívnatý | Chlamydotis macqueenii | (Gray, JE, 1832) | Macqueen's Bustard | CR (PE) | CR (PE) | ||||
H | drop malý | Tetrax tetrax | (Linnaeus, 1758) | Little Bustard | VU | VU | ||||
KUKAČKY | CUCULIFORMES | Wagler 1830 | Cuckoos | |||||||
kukačkovití | Cuculidae | Leach, 1820 | Cuckoos | |||||||
H | kukačka chocholatá | Clamator glandarius | (Linnaeus, 1758) | Great Spotted Cuckoo | LC | VU | ||||
H | kukačka eurasijská | kukačka Horsfieldova | Cuculus optatus | Gould, 1845 | Oriental Cuckoo | ► Cuculus saturatus optatus [EBBA2] | LC | LC | ||
H | kukačka obecná | Cuculus canorus | Linnaeus, 1758 | Common Cuckoo | LC | LC | ||||
STEPOKUROVÉ | PTEROCLIFORMES | Huxley, 1868 | Sandgrouse | |||||||
stepokurovití | Pteroclidae | Bonaparte, 1831 | Sandgrouse | |||||||
stepokur kirgizský | Syrrhaptes paradoxus | (Pallas, 1773) | Pallas's Sandgrouse | EN | RE | |||||
H | stepokur krásný | Pterocles alchata | (Linnaeus, 1766) | Pin-tailed Sandgrouse | LC | LC | ||||
H | stepokur písečný | Pterocles orientalis | (Linnaeus, 1758) | Black-bellied Sandgrouse |
Syrrhaptes orientalis (TiF); Eremialector orientalis (JGL) |
EN | EN | |||
MĚKKOZOBÍ | COLUMBIFORMES | Latham, 1790 | Pigeons, Doves | |||||||
holubovití | Columbidae | Leach, 1820 | Pigeons, Doves | |||||||
H | holub skalní / domácí | holub věžák | Columba livia | Gmelin, JF, 1789 | Rock Dove | LC | LC | |||
HN | holub doupňák | Columba oenas | Linnaeus, 1758 | Stock Dove | LC | LC | E | |||
HN | holub hřivnáč | Columba palumbus | Linnaeus, 1758 | Common Wood Pigeon | LC | LC | E | |||
HE | holub madeirský | holub trokaz | Columba trocaz | Heineken, 1829 | Trocaz Pigeon | LC | LC | E | ||
HE | holub kanárský | Columba bollii | Godman, 1872 | Bolle's Pigeon | LC | LC | E | |||
HE | holub vavřínový | Columba junoniae | Hartert, 1916 | Laurel Pigeon | NT | NT | E | |||
H | hrdlička divoká | Streptopelia turtur | (Linnaeus, 1758) | European Turtle Dove | VU | VU | ||||
H | hrdlička východní | Streptopelia orientalis | (Latham, 1790) | Oriental Turtle Dove | ||||||
H | hrdlička zahradní | Streptopelia decaocto | (Frivaldszky, 1838) | Eurasian Collared Dove | LC | LC | ||||
H | hrdlička senegalská | Spilopelia senegalensis | (Linnaeus, 1766) | Laughing Dove | Streptopelia senegalensis (H&M) | LC | LC | |||
KRÁTKOKŘÍDLÍ | GRUIFORMES | Bonaparte, 1854 | Cranes, Rails | |||||||
chřástalovití | Rallidae | Rafinesque, 1815 | Rails, Crakes, Coots | |||||||
H | chřástal vodní | Rallus aquaticus | Linnaeus, 1758 | Water Rail | LC | LC | ||||
H | chřástal polní | Crex crex | (Linnaeus, 1758) | Corn Crake | LC | LC | ||||
H | chřástal kropenatý | Porzana porzana | (Linnaeus, 1766) | Spotted Crake | LC | LC | ||||
H | slípka zelenonohá | Gallinula chloropus | (Linnaeus, 1758) | Common Moorhen | LC | LC | ||||
H | lyska černá | Fulica atra | Linnaeus, 1758 | Eurasian Coot | NT | NT | ||||
H | lyska hřebenatá | Fulica cristata | Gmelin, JF, 1789 | Red-knobbed Coot | EN | CR | ||||
H | slípka modrá | Porphyrio porphyrio | (Linnaeus, 1758) | Western Swamphen | LC | LC | ||||
H | chřástal nejmenší | Zapornia pusilla | (Pallas, 1776) | Baillon's Crake | LC | LC | ||||
H | chřástal malý | Zapornia parva | (Scopoli, 1769) | Little Crake | LC | LC | ||||
jeřábovití | Gruidae | Vigors, 1825 | Cranes | |||||||
jeřáb bílý | Leucogeranus leucogeranus | (Pallas, 1773) | Siberian Crane | |||||||
H | jeřáb panenský | Grus virgo | (Linnaeus, 1758) | Demoiselle Crane | Anthropoides virgo (HBW/BL, eB/C, JGL) [EBBA2] | LC | EN | |||
H | jeřáb popelavý | Grus grus | (Linnaeus, 1758) | Common Crane | LC | LC | ||||
POTÁPKY | PODICIPEDIFORMES | Fürbringer, 1888 | Grebes | |||||||
potápkovití | Podicipedidae | Bonaparte, 1831 | Grebes | |||||||
H | potápka malá | Tachybaptus ruficollis | (Pallas, 1764) | Little Grebe | LC | LC | ||||
H | potápka rudokrká | Podiceps grisegena | (Boddaert, 1783) | Red-necked Grebe | Pedetaithya grisegena (JGL) | LC | VU | |||
H | potápka roháč | Podiceps cristatus | (Linnaeus, 1758) | Great Crested Grebe | LC | LC | ||||
H | potápka žlutorohá | Podiceps auritus | (Linnaeus, 1758) | Horned Grebe | Dytes auritus (JGL) | NT | NT | |||
H | potápka černokrká | Podiceps nigricollis | Brehm, CL, 1831 | Black-necked Grebe | Calipareus nigricollis (JGL) | LC | VU | |||
PLAMEŇÁCI | PHOENICOPTERIFORMES | Fürbringer, 1888 | Flamingos | |||||||
plameňákovití | Phoenicopteridae | Bonaparte, 1831 | Flamingos | |||||||
H | plameňák růžový | Phoenicopterus roseus | Pallas, 1811 | Greater Flamingo | LC | LC | ||||
h | IN | plameňák chilský | Phoenicopterus chilensis | Molina, 1782 | Chilean Flamingo | |||||
DLOUHOKŘÍDLÍ | CHARADRIIFORMES | Huxley 1867 | Shorebirds | |||||||
perepelovití | Turnicidae | G.R. Gray, 1840 | Buttonquails | |||||||
h | perepel malý | Turnix sylvaticus | (Desfontaines, 1789) | Common Buttonquail | CR | RE | ||||
dytíkovití | Burhinidae | Mathews, 1912 (1840) | Stone-curlews, Thick-knees | |||||||
H | dytík úhorní | Burhinus oedicnemus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Stone-curlew | LC | LC | ||||
ústřičníkovití | Haematopodidae | Bonaparte, 1838 | Oystercatchers | |||||||
EX | ústřičník kanárský | Haematopus meadewaldoi | Bannerman, 1913 | Canary Islands Oystercatcher | EX | EX | ||||
H | ústřičník velký | Haematopus ostralegus | Linnaeus, 1758 | Eurasian Oystercatcher | VU | VU | ||||
tenkozobcovití | Recurvirostridae | Bonaparte, 1831 | Stilts, Avocets | |||||||
H | pisila čáponohá | Himantopus himantopus | (Linnaeus, 1758) | Black-winged Stilt | LC | LC | ||||
H | tenkozobec opačný | Recurvirostra avosetta | Linnaeus, 1758 | Pied Avocet | LC | LC | ||||
kulíkovití | Charadriidae | Leach, 1820 | Plovers | |||||||
H | kulík bledý | Pluvialis squatarola | (Linnaeus, 1758) | Grey Plover | LC | LC | ||||
H | kulík zlatý | Pluvialis apricaria | (Linnaeus, 1758) | European Golden Plover | LC | LC | nE | |||
kulík hnědokřídlý | Pluvialis dominica | (Statius Müller, PL, 1776) | American Golden Plover | |||||||
H | kulík hnědý | Eudromias morinellus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Dotterel | LC | LC | ||||
H | kulík písečný | Charadrius hiaticula | Linnaeus, 1758 | Common Ringed Plover | LC | LC | ||||
kulík kanadský | Charadrius semipalmatus | Bonaparte, 1825 | Semipalmated Plover | |||||||
H | kulík říční | Charadrius dubius | Scopoli, 1786 | Little Ringed Plover | Thinornis dubius (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | čejka chocholatá | Vanellus vanellus | (Linnaeus, 1758) | Northern Lapwing | VU | VU | ||||
H | čejka trnitá | Vanellus spinosus | (Linnaeus, 1758) | Spur-winged Lapwing | Hoplopterus spinosus (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | čejka černoprsá | Vanellus indicus | (Boddaert, 1783) | Red-wattled Lapwing |
Hoplopterus indicus (TiF); Lobivanellus indicus (JGL) |
VU | VU | |||
H | keptuška stepní | Vanellus gregarius | (Pallas, 1771) | Sociable Lapwing |
Hoplopterus gregarius (TiF); Chettusia gregaria (JGL) |
CR | CR | |||
H | keptuška běloocasá | Vanellus leucurus | (Lichtenstein, MHK, 1823) | White-tailed Lapwing |
Hoplopterus leucurus (TiF); Chettusia leucura (JGL) |
LC | LC | |||
H | kulík kaspický | Anarhynchus asiaticus | (Pallas, 1773) | Caspian Plover |
Charadrius asiaticus
(HBW/BL, H&M); Eupoda asiatica (TiF, JGL) |
RE | EN | |||
kulík tibetský | Anarhynchus atrifrons | (Wagler, 1829) | Tibetan Sand Plover |
Charadrius atrifrons
(HBW/BL, H&M); ► Eupoda mongola (TiF); Cirrepidesmus atrifrons (JGL) |
LC | LC | ||||
H | kulík větší | Anarhynchus leschenaultii | (Lesson, RP, 1826) | Greater Sand Plover |
Charadrius leschenaultii
(HBW/BL, H&M); Eupoda leschenaultii (TiF); Cirrepidesmus leschenaultii (JGL) |
VU | NT | |||
H | kulík mořský | Anarhynchus alexandrinus | (Linnaeus, 1758) | Kentish Plover |
Charadrius alexandrinus
(HBW/BL, H&M); Leucopolius alexandrinus (TiF); Ochthodromus alexandrinus (JGL) |
LC | LC | |||
slukovití | Scolopacidae | Rafinesque, 1815 | Sandpipers, Snipes | |||||||
H | koliha malá | Numenius phaeopus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Whimbrel | LC | LC | ||||
EX | koliha severní | Numenius borealis | (Forster, JR, 1772) | Eskimo Curlew | ||||||
h | koliha tenkozobá | Numenius tenuirostris | Vieillot, 1817 | Slender-billed Curlew | CR (PE) | CR (PE) | ||||
H | koliha velká | Numenius arquata | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Curlew | VU | NT | ||||
H | břehouš rudý | Limosa lapponica | (Linnaeus, 1758) | Bar-tailed Godwit | LC | LC | ||||
H | břehouš černoocasý | Limosa limosa | (Linnaeus, 1758) | Black-tailed Godwit | VU | NT | ||||
H | slučka malá | Lymnocryptes minimus | (Brünnich, 1764) | Jack Snipe | LC | LC | ||||
H | sluka lesní | Scolopax rusticola | Linnaeus, 1758 | Eurasian Woodcock | LC | LC | ||||
H | bekasina větší | Gallinago media | (Latham, 1787) | Great Snipe | Telmatias medius (TiF) | LC | LC | |||
H | bekasina lesní | Gallinago megala | Swinhoe, 1861 | Swinhoe's Snipe | Telmatias megalus (TiF) | NT | ||||
H | bekasina sibiřská | Gallinago stenura | (Bonaparte, 1831) | Pin-tailed Snipe | Telmatias stenurus (TiF) | LC | LC | |||
H | bekasina otavní | Gallinago gallinago | (Linnaeus, 1758) | Common Snipe | LC | VU | ||||
bekasina severoamerická | bekasina Wilsonova | Gallinago delicata | (Ord, 1825) | Wilson's Snipe | ||||||
H | lyskonoh ploskozobý | Phalaropus fulicarius | (Linnaeus, 1758) | Red Phalarope | LC | LC | ||||
H | lyskonoh úzkozobý | Phalaropus lobatus | (Linnaeus, 1758) | Red-necked Phalarope | LC | LC | ||||
H | vodouš malý | Xenus cinereus | (Güldenstädt, 1775) | Terek Sandpiper | LC | LC | ||||
H | pisík obecný | Actitis hypoleucos | (Linnaeus, 1758) | Common Sandpiper | LC | LC | ||||
h | pisík americký | Actitis macularius | (Linnaeus, 1766) | Spotted Sandpiper | ||||||
H | vodouš kropenatý | Tringa ochropus | Linnaeus, 1758 | Green Sandpiper | LC | LC | ||||
H | vodouš štíhlý | Tringa stagnatilis | (Bechstein, 1803) | Marsh Sandpiper | Totanus stagnatilis (TiF) | LC | LC | |||
H | vodouš bahenní | Tringa glareola | Linnaeus, 1758 | Wood Sandpiper | Totanus glareola (TiF) | LC | LC | |||
H | vodouš rudonohý | Tringa totanus | (Linnaeus, 1758) | Common Redshank | Totanus totanus (TiF) | LC | VU | |||
H | vodouš tmavý | Tringa erythropus | (Pallas, 1764) | Spotted Redshank | Totanus erythropus (TiF) | LC | LC | |||
H | vodouš šedý | Tringa nebularia | (Gunnerus, 1767) | Common Greenshank | Totanus nebularia (TiF) | LC | LC | |||
H | kamenáček pestrý | Arenaria interpres | (Linnaeus, 1758) | Ruddy Turnstone | LC | LC | ||||
H | jespák rezavý | Calidris canutus | (Linnaeus, 1758) | Red Knot | LC | LC | ||||
H | jespák bojovný | Calidris pugnax | (Linnaeus, 1758) | Ruff | Philomachus pugnax (TiF) | LC | NT | |||
H | jespáček ploskozobý | Calidris falcinellus | (Pontoppidan, 1763) | Broad-billed Sandpiper | Limicola falcinellus (TiF) | LC | VU | |||
jespák křivozobý | Calidris ferruginea | (Pontoppidan, 1763) | Curlew Sandpiper | Erolia ferruginea (TiF) | VU | VU | ||||
H | jespák šedý | Calidris temminckii | (Leisler, 1812) | Temminck's Stint | Eurynorhynchus temminckii (TiF) | LC | LC | |||
jespák plavý | Calidris subruficollis | (Vieillot, 1819) | Buff-breasted Sandpiper | Tryngites subruficollis (TiF) | ||||||
H | jespák písečný | Calidris alba | (Pallas, 1764) | Sanderling | Pelidna alba (TiF) | LC | LC | |||
H | jespák obecný | Calidris alpina | (Linnaeus, 1758) | Dunlin | Pelidna alpina (TiF) | LC | LC | |||
H | jespák mořský | Calidris maritima | (Brünnich, 1764) | Purple Sandpiper | Pelidna maritima (TiF) | LC | LC | |||
jespák dlouhokřídlý | Calidris bairdii | (Coues, 1861) | Baird's Sandpiper | Ereunetes bairdii (TiF) | LC | LC | ||||
H | jespák malý | Calidris minuta | (Leisler, 1812) | Little Stint | Ereunetes minutus (TiF) | LC | LC | |||
jespák tundrový | Calidris fuscicollis | (Vieillot, 1819) | White-rumped Sandpiper | Ereunetes fuscicollis (TiF) | ||||||
h | jespák skvrnitý | Calidris melanotos | (Vieillot, 1819) | Pectoral Sandpiper | Ereunetes melanotos (TiF) | |||||
jespák srostloprstý | Calidris pusilla | (Linnaeus, 1766) | Semipalmated Sandpiper | Ereunetes pusillus (TiF) | ||||||
ouhorlíkovití | Glareolidae | Brehm, 1831 | Coursers, Pratincoles | |||||||
H | běhulík plavý | Cursorius cursor | (Latham, 1787) | Cream-colored Courser | NT | NT | ||||
H | ouhorlík černokřídlý | Glareola nordmanni | Fischer von Waldheim, 1842 | Black-winged Pratincole | VU | LC | ||||
H | ouhorlík stepní | Glareola pratincola | (Linnaeus, 1766) | Collared Pratincole | LC | LC | ||||
rackovití | Laridae | Rafinesque, 1815 | Gulls, Terns, Skimmers | |||||||
H | rybák černohřbetý | Onychoprion fuscatus | (Linnaeus, 1766) | Sooty Tern | VU | |||||
H | rybák malý | Sternula albifrons | (Pallas, 1764) | Little Tern | LC | LC | ||||
H | rybák černozobý | Gelochelidon nilotica | (Gmelin, JF, 1789) | Gull-billed Tern | LC | LC | ||||
H | rybák velkozobý | Hydroprogne caspia | (Pallas, 1770) | Caspian Tern | LC | LC | ||||
H | rybák bahenní | Chlidonias hybrida | (Pallas, 1811) | Whiskered Tern | LC | LC | ||||
H | rybák černý | Chlidonias niger | (Linnaeus, 1758) | Black Tern | LC | LC | ||||
H | rybák bělokřídlý | Chlidonias leucopterus | (Temminck, 1815) | White-winged Tern | LC | LC | ||||
H | rybák dlouhoocasý | Sterna paradisaea | Pontoppidan, 1763 | Arctic Tern | LC | LC | ||||
H | rybák obecný | Sterna hirundo | Linnaeus, 1758 | Common Tern | LC | LC | ||||
H | rybák rajský | Sterna dougallii | Montagu, 1813 | Roseate Tern | LC | LC | ||||
H | rybák severní | Thalasseus sandvicensis | (Latham, 1787) | Sandwich Tern | LC | LC | ||||
H | rybák západní | Thalasseus elegans | (Gambel, 1849) | Elegant Tern | ||||||
h | rybák oranžovozobý | Thalasseus bengalensis | (Lesson, R, 1831) | Lesser Crested Tern | ||||||
H | racek malý | Hydrocoloeus minutus | (Pallas, 1776) | Little Gull | NT | LC | ||||
racek růžový | Rhodostethia rosea | (MacGillivray, W, 1824) | Ross's Gull | EN | EN | |||||
H | racek tříprstý | Rissa tridactyla | (Linnaeus, 1758) | Black-legged Kittiwake | VU | VU | ||||
H | racek sněžní | Pagophila eburnea | (Phipps, 1774) | Ivory Gull | LC | VU | ||||
H | racek Sabinův | Xema sabini | (Sabine, 1819) | Sabine's Gull | LC | LC | ||||
H | racek tenkozobý | Chroicocephalus genei | (Brème, 1839) | Slender-billed Gull | Larus genei (HBW/BL)
[EBBA2]; Gelastes genei (TiF) |
LC | VU | |||
H | racek chechtavý | Chroicocephalus ridibundus | (Linnaeus, 1766) | Black-headed Gull | Larus ridibundus (HBW/BL) [EBBA2] | LC | LC | |||
H | racek velký | Ichthyaetus ichthyaetus | (Pallas, 1773) | Pallas's Gull | Larus ichthyaetus (HBW/BL) [EBBA2] | LC | LC | |||
HN | racek zelenonohý | racek Audouinův | Ichthyaetus audouinii | (Payraudeau, 1826) | Audouin's Gull | Larus audouinii (HBW/BL) [EBBA2] | LC | VU | E | |
HE | racek černohlavý | Ichthyaetus melanocephalus | (Temminck, 1820) | Mediterranean Gull | Larus melanocephalus (HBW/BL) [EBBA2] | LC | LC | E | ||
H | racek bouřní | Larus canus | Linnaeus, 1758 | Common Gull | LC | LC | ||||
h | racek kroužkozobý | racek delawarský | Larus delawarensis | Ord, 1815 | Ring-billed Gull | |||||
H | racek bělohlavý | Larus cachinnans | Pallas, 1811 | Caspian Gull | LC | LC | ||||
HE | racek stříbřitý | Larus argentatus | Pontoppidan, 1763 | European Herring Gull | NT | LC | E | |||
HN | racek středomořský | Larus michahellis | Naumann, JF, 1840 | Yellow-legged Gull | LC | LC | E | |||
HN | racek arménský | Larus armenicus | Buturlin, 1934 | Armenian Gull | NT | LC | E | |||
H | racek mořský | Larus marinus | Linnaeus, 1758 | Great Black-backed Gull | LC | LC | ||||
H | racek šedý | Larus hyperboreus | Gunnerus, 1767 | Glaucous Gull | LC | LC | ||||
H | racek žlutonohý | Larus fuscus | Linnaeus, 1758 | Lesser Black-backed Gull | LC | LC | ||||
h | racek polární | Larus glaucoides | Meyer, B, 1822 | Iceland Gull | LC | LC | ||||
chaluhovití | Stercorariidae | G.R. Gray, 1870 (1831) | Skuas | |||||||
H | chaluha malá | Stercorarius longicaudus | Vieillot, 1819 | Long-tailed Jaeger | LC | LC | ||||
H | chaluha příživná | Stercorarius parasiticus | (Linnaeus, 1758) | Parasitic Jaeger | LC | EN | ||||
H | chaluha pomořská | chaluha pomořanská | Stercorarius pomarinus | (Temminck, 1815) | Pomarine Jaeger | LC | LC | |||
HE | chaluha velká | Stercorarius skua | (Brünnich, 1764) | Great Skua | Catharacta skua (HBW/BL) [EBBA2] | LC | LC | E | ||
alkovití | Alcidae | Leach, 1820 | Auks | |||||||
HN | papuchalk severní | Fratercula arctica | (Linnaeus, 1758) | Atlantic Puffin | EN | EN | E | |||
H | alkoun obecný | Cepphus grylle | (Linnaeus, 1758) | Black Guillemot | LC | LC | ||||
HN | alka malá | Alca torda | Linnaeus, 1758 | Razorbill | NT | LC | E | |||
EX | alka velká | Pinguinus impennis | (Linnaeus, 1758) | Great Auk | EX | EX | ||||
H | alkoun malý | Alle alle | (Linnaeus, 1758) | Little Auk | LC | LC | ||||
H | alkoun tlustozobý | Uria lomvia | (Linnaeus, 1758) | Thick-billed Murre | LC | LC | ||||
H | alkoun úzkozobý | Uria aalge | (Pontoppidan, 1763) | Common Murre | NT | LC | ||||
FAETONI | PHAETHONTIFORMES | Sharpe, 1891 | Tropicbirds | |||||||
faetonovití | Phaethontidae | Brandt, 1840 | Tropicbirds | |||||||
H | faeton vlnkovaný | faeton červenozobý | Phaethon aethereus | Linnaeus, 1758 | Red-billed Tropicbird | |||||
POTÁPLICE | GAVIIFORMES | Coues 1903 | Loons | |||||||
potáplicovití | Gaviidae | J. A. Allen, 1897 (1840) | Loons | |||||||
H | potáplice malá | Gavia stellata | (Pontoppidan, 1763) | Red-throated Loon | Eudytes stellatus (JGL) | LC | LC | |||
H | potáplice severní | Gavia arctica | (Linnaeus, 1758) | Black-throated Loon | LC | LC | ||||
H | potáplice lední | Gavia immer | (Brünnich, 1764) | Common Loon | VU | LC | ||||
h | potáplice žlutozobá | Gavia adamsii | (Gray, GR, 1859) | Yellow-billed Loon | VU | VU | ||||
TRUBKONOSÍ | PROCELLARIIFORMES | Fürbringer, 1888 | Seabirds | |||||||
buřníčkovití | Oceanitidae | Forbes, 1882 | Austral Storm Petrels | |||||||
buřníček žlutonohý | buřňáček Wilsonův | Oceanites oceanicus | (Kuhl, 1820) | Wilson's Storm Petrel | ||||||
H | buřníček běločelý | buřňáček běločelý | Pelagodroma marina | (Latham, 1790) | White-faced Storm Petrel | EN | EN | |||
buřňáčkovití | Hydrobatidae | Mathews, 1912-13 (1865) | Northern Storm Petrels | |||||||
HN | buřňáček malý | Hydrobates pelagicus | (Linnaeus, 1758) | European Storm Petrel | LC | LC | E | |||
H | buřňáček severní | buřňáček dlouhokřídlý | Hydrobates leucorhous | (Vieillot, 1818) | Leach's Storm Petrel | Cymochorea leucorhoa (TiF, JGL) | LC | NT | ||
H | buřňáček madeirský | Hydrobates castro | (Harcourt, 1851) | Band-rumped Storm Petrel | Thalobata castro (TiF, JGL) | LC | LC | |||
HE | buřňáček azorský | Hydrobates monteiroi | (Bolton et al, 2008) | Monteiro's Storm Petrel | Thalobata monteiroi (TiF, JGL) | VU | VU | E | ||
buřňákovití | Procellariidae | Leach, 1820 | Petrels, Shearwaters, Diving Petrels | |||||||
H | buřňák lední | Fulmarus glacialis | (Linnaeus, 1761) | Northern Fulmar | EN | VU | ||||
HE | buřňák madeirský | Pterodroma madeira | Mathews, 1934 | Zino's Petrel | EN | EN | E | |||
buřňák kapverdský | Pterodroma feae | (Salvadori, 1900) | Fea's Petrel | |||||||
HE | buřňák desertský | Pterodroma deserta | Mathews, 1934 | Desertas Petrel | ► Pterodroma feae deserta (eB/C, H&M) | VU | VU | E | ||
HN | buřňák šedý | buřňák žlutozobý | Calonectris diomedea | (Scopoli, 1769) | Scopoli's Shearwater | LC | LC | |||
HE | buřňák atlantský | buřňák severoatlantský / šedý | Calonectris borealis | (Cory, 1881) | Cory's Shearwater | ► Calonectris diomedea borealis (eB/C) | LC | LC | nE | |
buřňák temný | Ardenna grisea | (Gmelin, JF, 1789) | Sooty Shearwater | |||||||
buřňák velký | Ardenna gravis | (O'Reilly, 1818) | Great Shearwater | |||||||
HN | buřňák severní | Puffinus puffinus | (Brünnich, 1764) | Manx Shearwater | LC | LC | E | |||
HN | buřňák středomořský | Puffinus yelkouan | (Acerbi, 1827) | Yelkouan Shearwater | LC | VU | E | |||
HE | buřňák baleárský | Puffinus mauretanicus | Lowe, 1921 | Balearic Shearwater | ► Puffinus yelkouan mauretanicus (H&M) | CR | CR | E | ||
H | buřňák makaronéský | buřňák kanárský | Puffinus baroli | (Bonaparte, 1857) | Barolo Shearwater | ► Puffinus lherminieri baroli (HBW/BL, H&M) [EBBA2] | NT | NT | ||
H | buřňák Bulwerův | Bulweria bulwerii | (Jardine & Selby, 1828) | Bulwer's Petrel | LC | LC | ||||
ČÁPI | CICONIIFORMES | Bonaparte, 1854 | Storks | |||||||
čápovití | Ciconiidae | Sundevall, 1836 | Storks | |||||||
H | čáp černý | Ciconia nigra | (Linnaeus, 1758) | Black Stork | LC | LC | ||||
HN | čáp bílý | Ciconia ciconia | (Linnaeus, 1758) | White Stork | LC | LC | E | |||
TEREJOVÉ | SULIFORMES | Sharpe 1891 | Cormorants | |||||||
terejovití | Sulidae | Reichenbach, 1849 (1836) | Gannets, Boobies | |||||||
HN | terej bílý | Morus bassanus | (Linnaeus, 1758) | Northern Gannet | LC | LC | E | |||
anhingovití | Anhingidae | Reichenbach, 1849 (1815) | Anhingas, Darters | |||||||
anhinga africká | Anhinga rufa | (Daudin, 1802) | African Darter | Notoplotus rufus (JGL) | RE | RE | ||||
kormoránovití | Phalacrocoracidae | Reichenbach, 1849-50 (1836) | Cormorants, Shags | |||||||
H | kormorán malý | Microcarbo pygmaeus | (Pallas, 1773) | Pygmy Cormorant | Microcarbo pygmeus (TiF) | LC | LC | |||
H | kormorán velký | Phalacrocorax carbo | (Linnaeus, 1758) | Great Cormorant | LC | LC | ||||
HN | kormorán chocholatý | Gulosus aristotelis | (Linnaeus, 1761) | European Shag | Phalacrocorax aristotelis (H&M, TiF) | LC | LC | E | ||
BRODIVÍ A PELIKÁNI | PELECANIFORMES | Sharpe 1891 | Ibises, Herons, Pelicans, Hammerkop and Shoebill | |||||||
ibisovití | Threskiornithidae | Poche, 1904 | Ibises, Spoonbills | |||||||
H | IN | ibis posvátný | Threskiornis aethiopicus | (Latham, 1790) | African Sacred Ibis | |||||
h | IN | ibis skalní | Geronticus eremita | (Linnaeus, 1758) | Northern Bald Ibis | RE | RE | |||
H | ibis hnědý | Plegadis falcinellus | (Linnaeus, 1766) | Glossy Ibis | LC | LC | ||||
H | kolpík bílý | Platalea leucorodia | Linnaeus, 1758 | Eurasian Spoonbill | LC | LC | ||||
volavkovití | Ardeidae | Leach, 1820 | Herons, Bitterns | |||||||
H | bukač velký | Botaurus stellaris | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Bittern | LC | LC | ||||
H | bukáček malý | Ixobrychus minutus | (Linnaeus, 1766) | Little Bittern | LC | LC | ||||
H | kvakoš noční | Nycticorax nycticorax | (Linnaeus, 1758) | Black-crowned Night Heron | LC | LC | ||||
H | volavka stříbřitá | Egretta garzetta | (Linnaeus, 1766) | Little Egret | LC | LC | ||||
H | volavka vlasatá | Ardeola ralloides | (Scopoli, 1769) | Squacco Heron | LC | LC | ||||
H | volavka rusohlavá | Bubulcus ibis | (Linnaeus, 1758) | Western Cattle Egret | LC | LC | ||||
H | volavka bílá | Ardea alba | Linnaeus, 1758 | Great Egret | Casmerodius albus (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | volavka popelavá | Ardea cinerea | Linnaeus, 1758 | Grey Heron | LC | LC | ||||
H | volavka červená | Ardea purpurea | Linnaeus, 1766 | Purple Heron | LC | LC | ||||
pelikánovití | Pelecanidae | Rafinesque, 1815 | Pelicans | |||||||
H | pelikán bílý | Pelecanus onocrotalus | Linnaeus, 1758 | Great White Pelican | LC | LC | ||||
H | pelikán kadeřavý | Pelecanus crispus | Bruch, 1832 | Dalmatian Pelican | LC | LC | ||||
DRAVCI | ACCIPITRIFORMES | Vieillot, 1816 | Hawks and Eagles | |||||||
orlovcovití | Pandionidae | Bonaparte, 1854 | Ospreys | |||||||
H | orlovec říční | Pandion haliaetus | (Linnaeus, 1758) | Osprey | LC | LC | ||||
jestřábovití | Accipitridae | Vigors, 1824 | Kites, Hawks, Eagles | |||||||
H | luněc šedý | Elanus caeruleus | (Desfontaines, 1789) | Black-winged Kite | LC | LC | ||||
H | orlosup bradatý | Gypaetus barbatus | (Linnaeus, 1758) | Bearded Vulture | VU | NT | ||||
H | sup mrchožravý | Neophron percnopterus | (Linnaeus, 1758) | Egyptian Vulture | EN | VU | ||||
HN | včelojed lesní | Pernis apivorus | (Linnaeus, 1758) | European Honey Buzzard | LC | LC | E | |||
sup krahujový | Gyps rueppelli | (Brehm, AE, 1852) | Rüppell's Vulture | |||||||
H | sup bělohlavý | Gyps fulvus | (Hablizl, 1783) | Griffon Vulture | LC | LC | ||||
H | sup hnědý | Aegypius monachus | (Linnaeus, 1766) | Cinereous Vulture | LC | LC | ||||
H | orlík krátkoprstý | Circaetus gallicus | (Gmelin, JF, 1788) | Short-toed Snake Eagle | LC | LC | ||||
HN | orel křiklavý | Clanga pomarina | (Brehm, CL, 1831) | Lesser Spotted Eagle | LC | LC | E | |||
H | orel volavý | Clanga clanga | (Pallas, 1811) | Greater Spotted Eagle | EN | VU | ||||
H | orel nejmenší | Hieraaetus pennatus | (Gmelin, JF, 1788) | Booted Eagle | LC | LC | ||||
H | orel stepní | Aquila nipalensis | Hodgson, 1833 | Steppe Eagle | Psammoaetus nipalensis (JGL) | CR | CR | |||
HE | orel iberský | Aquila adalberti | Brehm, CL, 1861 | Spanish Imperial Eagle | Psammoaetus adalberti (JGL) | VU | VU | E | ||
H | orel královský | Aquila heliaca | Savigny, 1809 | Eastern Imperial Eagle | Psammoaetus heliacus (JGL) | LC | LC | |||
H | orel skalní | Aquila chrysaetos | (Linnaeus, 1758) | Golden Eagle | LC | LC | ||||
H | orel jestřábí | Aquila fasciata | Vieillot, 1822 | Bonelli's Eagle | NT | LC | ||||
H | krahujec šikra | Accipiter badius | (Gmelin, JF, 1788) | Shikra | Tachyspiza badia (TiF, JGL) | VU | NT | |||
H | krahujec krátkoprstý | Accipiter brevipes | (Severtsov, 1850) | Levant Sparrowhawk | Tachyspiza brevipes (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | krahujec obecný | Accipiter nisus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Sparrowhawk | LC | LC | ||||
H | jestřáb lesní | Accipiter gentilis | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Goshawk | Astur gentilis (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | moták pochop | Circus aeruginosus | (Linnaeus, 1758) | Western Marsh Harrier | LC | LC | ||||
H | moták pilich | Circus cyaneus | (Linnaeus, 1766) | Hen Harrier | NT | LC | ||||
H | moták stepní | Circus macrourus | (Gmelin, SG, 1770) | Pallid Harrier | NT | LC | ||||
H | moták lužní | Circus pygargus | (Linnaeus, 1758) | Montagu's Harrier | LC | LC | ||||
HN | luňák červený | Milvus milvus | (Linnaeus, 1758) | Red Kite | NT | LC | E | |||
H | luňák hnědý | Milvus migrans | (Boddaert, 1783) | Black Kite | LC | LC | ||||
orel páskovaný | Haliaeetus leucoryphus | (Pallas, 1771) | Pallas's Fish Eagle | |||||||
H | orel mořský | Haliaeetus albicilla | (Linnaeus, 1758) | White-tailed Eagle | LC | LC | ||||
H | káně rousná | Buteo lagopus | (Pontoppidan, 1763) | Rough-legged Buzzard | LC | LC | ||||
H | káně bělochvostá | Buteo rufinus | (Cretzschmar, 1829) | Long-legged Buzzard | LC | LC | ||||
H | káně lesní | Buteo buteo | (Linnaeus, 1758) | Common Buzzard | LC | LC | ||||
SOVY | STRIGIFORMES | Wagler, 1830 | Owls | |||||||
sovovití | Tytonidae | Mathews, 1912 | Barn Owls | |||||||
H | sova pálená | Tyto alba | (Scopoli, 1769) | Western Barn Owl | LC | LC | ||||
puštíkovití | Strigidae | Leach, 1820 | Owls | |||||||
H | sýc rousný | Aegolius funereus | (Linnaeus, 1758) | Boreal Owl | LC | LC | ||||
H | sýček obecný | Athene noctua | (Scopoli, 1769) | Little Owl | LC | LC | ||||
H | sovice krahujová | Surnia ulula | (Linnaeus, 1758) | Northern Hawk-Owl | LC | LC | ||||
H | kulíšek nejmenší | Glaucidium passerinum | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Pygmy Owl | LC | LC | ||||
H | výreček malý | Otus scops | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Scops Owl | LC | LC | ||||
HE | výreček kyperský | Otus cyprius | (Madarász, 1901) | Cyprus Scops Owl | ► Otus scops cyprius (H&M) | LC | E | |||
H | výreček plavý | Otus brucei | (Hume, 1872) | Pallid Scops Owl | EN | EN | ||||
H | kalous ušatý | Asio otus | (Linnaeus, 1758) | Long-eared Owl | LC | LC | ||||
H | kalous pustovka | Asio flammeus | (Pontoppidan, 1763) | Short-eared Owl | LC | LC | ||||
H | sovice sněžní | Bubo scandiacus | (Linnaeus, 1758) | Snowy Owl | LC | LC | ||||
H | výr velký | Bubo bubo | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Eagle-Owl | LC | LC | ||||
H | ketupa rybí | Ketupa zeylonensis | (Gmelin, JF, 1788) | Brown Fish Owl | Bubo zeylonensis (JGL) | CR | EN | |||
H | puštík obecný | Strix aluco | Linnaeus, 1758 | Tawny Owl | LC | LC | ||||
H | puštík bělavý | Strix uralensis | Pallas, 1771 | Ural Owl | LC | LC | ||||
H | puštík vousatý | Strix nebulosa | Forster, JR, 1772 | Great Grey Owl | LC | LC | ||||
ZOBOROŽCI | BUCEROTIFORMES | Fürbringer, 1888 | Hornbills, Hoopoes | |||||||
dudkovití | Upupidae | Leach, 1820 | Hoopoes | |||||||
H | dudek chocholatý | Upupa epops | Linnaeus, 1758 | Eurasian Hoopoe | LC | LC | ||||
SROSTLOPRSTÍ | CORACIIFORMES | Forbes, 1884 | Rollers, Kingfishers, Bee-eaters | |||||||
mandelíkovití | Coraciidae | Rafinesque, 1815 | Rollers | |||||||
H | mandelík hajní | Coracias garrulus | Linnaeus, 1758 | European Roller | LC | LC | ||||
ledňáčkovití | Alcedinidae | Rafinesque, 1815 | Kingfishers | |||||||
H | ledňáček hnědohlavý | Halcyon smyrnensis | (Linnaeus, 1758) | White-throated Kingfisher | Entomobia smyrnensis (JGL) | VU | VU | |||
H | ledňáček říční | Alcedo atthis | (Linnaeus, 1758) | Common Kingfisher | VU | LC | ||||
H | rybařík jižní | Ceryle rudis | (Linnaeus, 1758) | Pied Kingfisher | EN | VU | ||||
vlhovití | Meropidae | Rafinesque, 1815 | Bee-eaters | |||||||
H | vlha modrolící | Merops persicus | Pallas, 1773 | Blue-cheeked Bee-eater | LC | LC | ||||
H | vlha pestrá | Merops apiaster | Linnaeus, 1758 | European Bee-eater | LC | LC | ||||
ŠPLHAVCI | PICIFORMES | Linnaeus, 1758 | Woodpeckers | |||||||
datlovití | Picidae | Leach, 1820 | Woodpeckers | |||||||
H | krutihlav obecný | Jynx torquilla | Linnaeus, 1758 | Eurasian Wryneck | LC | LC | ||||
H | datlík tříprstý | Picoides tridactylus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Three-toed Woodpecker | LC | LC | ||||
HN | strakapoud prostřední | Dendrocoptes medius | (Linnaeus, 1758) | Middle Spotted Woodpecker | Leiopicus medius (HBW/BL) [EBBA2]; Dendrocopos medius (H&M) | LC | LC | E | ||
H | strakapoud malý | Dryobates minor | (Linnaeus, 1758) | Lesser Spotted Woodpecker | Dendrocopos minor (H&M) | LC | LC | |||
H | strakapoud jižní | Dendrocopos syriacus | (Hemprich & Ehrenberg, 1833) | Syrian Woodpecker | LC | LC | ||||
H | strakapoud velký | Dendrocopos major | (Linnaeus, 1758) | Great Spotted Woodpecker | LC | LC | ||||
H | strakapoud bělohřbetý | Dendrocopos leucotos | (Bechstein, 1802) | White-backed Woodpecker | LC | LC | ||||
H | datel černý | Dryocopus martius | (Linnaeus, 1758) | Black Woodpecker | LC | LC | ||||
HN | žluna zelená | Picus viridis | Linnaeus, 1758 | European Green Woodpecker | LC | LC | E | |||
HE | žluna iberská | žluna španělská | Picus sharpei | (Saunders, H, 1872) | Iberian Green Woodpecker | ► Picus viridis sharpei (H&M) | NT | LC | E | |
H | žluna šedá | Picus canus | Gmelin, JF, 1788 | Grey-headed Woodpecker | LC | LC | ||||
SOKOLI | FALCONIFORMES | Sharpe, 1874 | Falcons | |||||||
sokolovití | Falconidae | Leach, 1820 | Caracaras, Falcons | |||||||
H | poštolka jižní | Falco naumanni | Fleischer, JG, 1818 | Lesser Kestrel | LC | LC | ||||
H | poštolka obecná | Falco tinnunculus | Linnaeus, 1758 | Common Kestrel | LC | LC | ||||
H | poštolka rudonohá | Falco vespertinus | Linnaeus, 1766 | Red-footed Falcon | NT | VU | ||||
HN | ostříž jižní | Falco eleonorae | Géné, 1839 | Eleonora's Falcon | LC | LC | nE | |||
H | dřemlík tundrový | Falco columbarius | Linnaeus, 1758 | Merlin | LC | VU | ||||
H | ostříž lesní | Falco subbuteo | Linnaeus, 1758 | Eurasian Hobby | LC | LC | ||||
H | raroh jižní | Falco biarmicus | Temminck, 1825 | Lanner Falcon | EN | NT | ||||
H | raroh velký | Falco cherrug | Gray, JE, 1834 | Saker Falcon | VU | EN | ||||
H | raroh lovecký | Falco rusticolus | Linnaeus, 1758 | Gyrfalcon | LC | LC | ||||
H | sokol stěhovavý | Falco peregrinus | Tunstall, 1771 | Peregrine Falcon | LC | LC | ||||
PAPOUŠCI | PSITTACIFORMES | Wagler, 1830 | Parrots | |||||||
kakaduovití | Cacatuidae | G.R. Gray, 1840 (1825) | Cockatoos | |||||||
IN | korela chocholatá | Nymphicus hollandicus | (Kerr, 1792) | Cockatiel | ||||||
IN | kakadu žlutočečelatý | Cacatua galerita | (Latham, 1790) | Sulphur-crested Cockatoo | ||||||
IN | kakadu žlutolící | Cacatua sulphurea | (Gmelin, JF, 1788) | Yellow-crested Cockatoo | ||||||
papouškovití | Psittacidae | Illiger, 1811 / Rafinesque, 1815 | African and New World Parrots | |||||||
h | IN | papoušek senegalský | Poicephalus senegalus | (Linnaeus, 1766) | Senegal Parrot | |||||
H | IN | mníšek šedý | papoušek mniší | Myiopsitta monachus | (Boddaert, 1783) | Monk Parakeet | ||||
IN | amazoňan kubánský | Amazona leucocephala | (Linnaeus, 1758) | Cuban Amazon | ||||||
h | IN | amazoňan zlatohlavý | amazoňan velký | Amazona oratrix | Ridgway, 1887 | Yellow-headed Amazon | ||||
IN | amazoňan žlutohlavý | Amazona ochrocephala | (Gmelin, JF, 1788) | Yellow-crowned Amazon | ||||||
h | IN | amazoňan modročelý | Amazona aestiva | (Linnaeus, 1758) | Turquoise-fronted Amazon | |||||
IN | amazoňan oranžovokřídlý | Amazona amazonica | (Linnaeus, 1766) | Orange-winged Amazon | ||||||
IN | arara patagonský | papoušek patagonský | Cyanoliseus patagonus | (Vieillot, 1818) | Burrowing Parrot | |||||
h | IN | aratinga černohlavý | nandej černohlavý | Aratinga nenday | (Vieillot, 1823) | Nanday Parakeet | ||||
IN | ara marakana | Primolius maracana | (Vieillot, 1816) | Blue-winged Macaw | ||||||
IN | ara arakanga | Ara macao | (Linnaeus, 1758) | Scarlet Macaw | ||||||
h | IN | aratinga modročelý | aratinga dlouhoocasý | Thectocercus acuticaudatus | (Vieillot, 1818) | Blue-crowned Parakeet | Psittacara acuticaudatus (HBW/BL, H&M) [EBBA2] | |||
h | IN | aratinga škraboškový | Psittacara mitratus | (Tschudi, 1844) | Mitred Parakeet | |||||
h | IN | aratinga červenolící | Psittacara erythrogenys | Lesson, R, 1844 | Red-masked Parakeet | |||||
alexandrovití | Psittaculidae | Vigors, 1825 | Old World Parrots | |||||||
IN | papouškovec královský | papoušek královský | Alisterus scapularis | (Lichtenstein, MHK, 1816) | Australian King Parrot | |||||
IN | alexandr indický | alexandr rudohlavý | Psittacula cyanocephala | (Linnaeus, 1766) | Plum-headed Parakeet | Himalayapsitta cyanocephala (HBW/BL, JGL) | ||||
IN | alexandr čínský | Psittacula derbiana | (Fraser, 1852) | Lord Derby's Parakeet | ||||||
H | IN | alexandr velký | Psittacula eupatria | (Linnaeus, 1766) | Alexandrine Parakeet | Palaeornis eupatria (HBW/BL, JGL) | ||||
H | IN | alexandr malý | Psittacula krameri | (Scopoli, 1769) | Rose-ringed Parakeet | Alexandrinus krameri (HBW/BL, JGL) | ||||
IN | rosela zpěvavá | papoušek zpěvavý | Psephotus haematonotus | (Gould, 1838) | Red-rumped Parrot | |||||
IN | andulka vlnkovaná | Melopsittacus undulatus | (Shaw, 1805) | Budgerigar | ||||||
IN | agapornis šedohlavý | Agapornis canus | (Gmelin, JF, 1788) | Grey-headed Lovebird | ||||||
IN | agapornis růžovohrdlý | Agapornis roseicollis | (Vieillot, 1818) | Rosy-faced Lovebird | ||||||
h | IN | agapornis Fischerův | Agapornis fischeri | Reichenow, 1887 | Fischer's Lovebird | |||||
h | IN | agapornis škraboškový | Agapornis personatus | Reichenow, 1887 | Yellow-collared Lovebird | |||||
PĚVCI | PASSERIFORMES | Linnaeus, 1766 | Songbirds | |||||||
žluvovití | Oriolidae | Vigors, 1825 | Figbirds, Old World Orioles, Piopios | |||||||
H | žluva hajní | Oriolus oriolus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Golden Oriole | LC | LC | ||||
ťuhýkovití | Laniidae | Rafinesque, 1815 | Shrikes | |||||||
H | ťuhýk šedý | Lanius excubitor | Linnaeus, 1758 | Great Grey Shrike | VU | LC | ||||
HN | ťuhýk iberský | ťuhýk pustinný | Lanius meridionalis | Temminck, 1820 | Iberian Grey Shrike | VU | E | |||
H | ťuhýk běločelý | Lanius nubicus | Lichtenstein, MHK, 1823 | Masked Shrike | LC | LC | ||||
H | ťuhýk menší | Lanius minor | Gmelin, JF, 1788 | Lesser Grey Shrike | LC | LC | ||||
H | ťuhýk rudohlavý | Lanius senator | Linnaeus, 1758 | Woodchat Shrike | LC | NT | ||||
ťuhýk mongolský | ťuhýk středoasijský | Lanius isabellinus | Hemprich & Ehrenberg, 1833 | Isabelline Shrike | ||||||
H | ťuhýk obecný | Lanius collurio | Linnaeus, 1758 | Red-backed Shrike | LC | LC | ||||
krkavcovití | Corvidae | Leach, 1820 | Crows, Jays | |||||||
H | sojka zlověstná | Perisoreus infaustus | (Linnaeus, 1758) | Siberian Jay | LC | LC | ||||
H | sojka obecná | Garrulus glandarius | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Jay | LC | LC | ||||
HN | straka iberská | Cyanopica cooki | Bonaparte, 1850 | Iberian Magpie | ► Cyanopica cyanus cooki (H&M) [HWPB] | LC | LC | E | ||
H | straka obecná | Pica pica | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Magpie | LC | LC | ||||
H | ořešník kropenatý | Nucifraga caryocatactes | (Linnaeus, 1758) | Spotted Nutcracker | LC | LC | ||||
H | kavče červenozobé | Pyrrhocorax pyrrhocorax | (Linnaeus, 1758) | Red-billed Chough | LC | LC | ||||
H | kavče žlutozobé | Pyrrhocorax graculus | (Linnaeus, 1766) | Alpine Chough | LC | LC | ||||
H | kavka obecná | Coloeus monedula | (Linnaeus, 1758) | Western Jackdaw | Corvus monedula (HBW/BL, eB/C, H&M) [EBBA2] | LC | LC | |||
h | IN | vrána domácí | Corvus splendens | Vieillot, 1817 | House Crow | |||||
H | havran polní | Corvus frugilegus | Linnaeus, 1758 | Rook | LC | VU | ||||
H | vrána černá | Corvus corone | Linnaeus, 1758 | Carrion Crow | LC | LC | ||||
vrána šedá | Corvus cornix | Linnaeus, 1758 | Hooded Crow | ► Corvus corone cornix (HBW/BL, H&M) [EBBA2] | ||||||
H | krkavec velký | Corvus corax | Linnaeus, 1758 | Northern Raven | LC | LC | ||||
brkoslavovití | Bombycillidae | Swainson, 1831 | Waxwings | |||||||
H | brkoslav severní | Bombycilla garrulus | (Linnaeus, 1758) | Bohemian Waxwing | LC | LC | ||||
sýkorovití | Paridae | Vigors, 1825 | Tits, Chickadees | |||||||
H | sýkora uhelníček | Periparus ater | (Linnaeus, 1758) | Coal Tit | LC | LC | ||||
HN | sýkora parukářka | Lophophanes cristatus | (Linnaeus, 1758) | Crested Tit | LC | LC | E | |||
HN | sýkora temná | Poecile lugubris | (Temminck, 1820) | Sombre Tit | LC | LC | E | |||
H | sýkora laponská | Poecile cinctus | (Boddaert, 1783) | Grey-headed Chickadee | LC | LC | ||||
H | sýkora babka | Poecile palustris | (Linnaeus, 1758) | Marsh Tit | LC | LC | ||||
H | sýkora íránská | Poecile hyrcanus | Zarudny & Loudon, 1905 | Caspian Tit | LC | |||||
H | sýkora lužní | Poecile montanus | (Conrad von Baldenstein, 1827) | Willow Tit | LC | LC | ||||
H | sýkora modrá | sýkora modrokřídlá | Cyanistes teneriffae | (Lesson, R, 1831) | African Blue Tit | LC | ||||
HN | sýkora modřinka | Cyanistes caeruleus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Blue Tit | LC | LC | E | |||
H | sýkora azurová | Cyanistes cyanus | (Pallas, 1770) | Azure Tit | LC | NT | ||||
H | sýkora koňadra | Parus major | Linnaeus, 1758 | Great Tit | LC | LC | ||||
moudivláčkovití | Remizidae | Olphe-Galliard, 1891 | Penduline Tits | |||||||
H | moudivláček lužní | Remiz pendulinus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Penduline Tit | LC | LC | ||||
moudivláček černohlavý | Remiz macronyx | (Severtsov, 1873) | Black-headed Penduline Tit | |||||||
sýkořicovití | Panuridae | Des Murs, 1860 | Bearded Reedling | |||||||
H | sýkořice vousatá | Panurus biarmicus | (Linnaeus, 1758) | Bearded Reedling | LC | LC | ||||
skřivanovití | Alaudidae | Vigors, 1825 | Larks | |||||||
H | skřivan pouštní | Ammomanes deserti | (Lichtenstein, MHK, 1823) | Desert Lark | CR | EN | ||||
HN | skřivan lesní | Lullula arborea | (Linnaeus, 1758) | Woodlark | LC | LC | E | |||
H | skřivan bělokřídlý | kalandra bělokřídlá | Alauda leucoptera | Pallas, 1811 | White-winged Lark | LC | LC | |||
H | skřivan polní | Alauda arvensis | Linnaeus, 1758 | Eurasian Skylark | LC | LC | ||||
H | chocholouš vavřínový | Galerida theklae | Brehm, AE, 1857 | Thekla's Lark | LC | LC | ||||
H | chocholouš obecný | Galerida cristata | (Linnaeus, 1758) | Crested Lark | LC | LC | ||||
H | skřivan ouškatý | Eremophila alpestris | (Linnaeus, 1758) | Horned Lark | LC | LC | ||||
H | skřivánek krátkoprstý | Calandrella brachydactyla | (Leisler, 1814) | Greater Short-toed Lark | LC | LC | ||||
H | kalandra dvouskvrnná | Melanocorypha bimaculata | (Ménétriès, 1832) | Bimaculated Lark | LC | LC | ||||
H | kalandra zpěvná | Melanocorypha calandra | (Linnaeus, 1766) | Calandra Lark | LC | LC | ||||
H | kalandra černá | Melanocorypha yeltoniensis | (Forster, JR, 1768) | Black Lark | CR | EN | ||||
H | skřivan Dupontův | Chersophilus duponti | (Vieillot, 1824) | Dupont's Lark | VU | VU | ||||
H | skřivánek menší | Alaudala rufescens | (Vieillot, 1819) | Mediterranean Short-toed Lark | LC | LC | ||||
skřivánek turkestánský | Alaudala heinei | (Homeyer, 1873) | Turkestan Short-toed Lark | ► Alaudala rufescens heinei (H&M, TiF) [EBBA2] | ||||||
bulbulovití | Pycnonotidae | G.R. Gray, 1840 | Bulbuls | |||||||
h | IN | bulbul červenouchý | Pycnonotus jocosus | (Linnaeus, 1758) | Red-whiskered Bulbul | |||||
IN | bulbul šupinkový | Pycnonotus cafer | (Linnaeus, 1766) | Red-vented Bulbul | ||||||
H | bulbul arabský | Pycnonotus xanthopygos | (Hemprich & Ehrenberg, 1833) | White-spectacled Bulbul | LC | LC | ||||
h | bulbul zahradní | Pycnonotus barbatus | (Desfontaines, 1789) | Common Bulbul | ||||||
vlaštovkovití | Hirundinidae | Rafinesque, 1815 | Swallows, Martins | |||||||
H | břehule říční | Riparia riparia | (Linnaeus, 1758) | Sand Martin | LC | LC | ||||
H | břehule skalní | vlaštovka pohorská | Ptyonoprogne rupestris | (Scopoli, 1769) | Eurasian Crag Martin | LC | LC | |||
H | vlaštovka obecná | Hirundo rustica | Linnaeus, 1758 | Barn Swallow | LC | LC | ||||
H | jiřička obecná | Delichon urbicum | (Linnaeus, 1758) | Western House Martin | LC | LC | ||||
H | vlaštovka skalní | Cecropis daurica | (Laxmann, 1769) | Red-rumped Swallow | LC | LC | ||||
cetiovití | Cettiidae | Coues, 1903 | Cettia Bush Warblers and Allies | |||||||
H | cetie jižní | Cettia cetti | (Temminck, 1820) | Cetti's Warbler | LC | LC | ||||
mlynaříkovití | Aegithalidae | Reichenbach, 1849-1850 | Bushtits | |||||||
H | mlynařík dlouhoocasý | Aegithalos caudatus | (Linnaeus, 1758) | Long-tailed Tit | LC | LC | ||||
budníčkovití | Phylloscopidae | Jerdon, 1863 (1854) | Leaf Warblers | |||||||
HN | budníček lesní | Phylloscopus sibilatrix | (Bechstein, 1793) | Wood Warbler | Rhadina sibilatrix (H&M, TiF) | LC | LC | E | ||
HN | budníček západní | budníček horský | Phylloscopus bonelli | (Vieillot, 1819) | Western Bonelli's Warbler | Rhadina bonelli (H&M, TiF) | LC | LC | E | |
HN | budníček balkánský | Phylloscopus orientalis | (Brehm, CL, 1855) | Eastern Bonelli's Warbler | Rhadina orientalis (H&M, TiF) | LC | E | |||
H | budníček pruhohlavý | Phylloscopus inornatus | (Blyth, 1842) | Yellow-browed Warbler | Abrornis inornatus (H&M, TiF) | LC | LC | |||
budníček perský | budníček malinký | Phylloscopus neglectus | Hume, 1870 | Plain Leaf Warbler | ||||||
H | budníček větší | Phylloscopus trochilus | (Linnaeus, 1758) | Willow Warbler | LC | LC | ||||
H | budníček černonohý | Phylloscopus sindianus | Brooks, WE, 1880 | Mountain Chiffchaff | LC | LC | ||||
budníček kavkazský | Phylloscopus sindianus lorenzii | (Lorenz, T, 1887) | Mountain Chiffchaff /
Caucasian Chiffchaff |
▲ Phylloscopus lorenzii (H&M, JGL) [EBBA2] | ||||||
HE | budníček kanárský | Phylloscopus canariensis | (Hartwig, 1886) | Canary Islands Chiffchaff | LC | LC | E | |||
H | budníček menší | Phylloscopus collybita | (Vieillot, 1817) | Common Chiffchaff | LC | LC | ||||
H | budníček sibiřský | Phylloscopus collybita tristis | Blyth, 1843 | Siberian Chiffchaff | ▲ Phylloscopus tristis (HBW/BL) [EBBA2] | |||||
HN | budníček iberský | Phylloscopus ibericus | Ticehurst, 1937 | Iberian Chiffchaff | LC | LC | E | |||
H | budníček žlutavý | Phylloscopus nitidus | Blyth, 1843 | Green Warbler | Seicercus nitidus
(H&M, JGL); Acanthopneuste nitidus (TiF) |
LC | ||||
H | budníček zelený | Phylloscopus trochiloides | (Sundevall, 1837) | Greenish Warbler | Seicercus trochiloides
(H&M, JGL); Acanthopneuste trochiloides (TiF) |
LC | LC | |||
H | budníček severní | Phylloscopus borealis | (Blasius, JH, 1858) | Arctic Warbler | Seicercus borealis (H&M,
JGL); Acanthopneuste borealis (TiF) |
LC | LC | |||
rákosníkovití | Acrocephalidae | Salvin, 1882 (1838) | Reed Warblers and Allies | |||||||
H | rákosník velký | Acrocephalus arundinaceus | (Linnaeus, 1758) | Great Reed Warbler | LC | LC | ||||
H | rákosník tamaryškový | Acrocephalus melanopogon | (Temminck, 1823) | Moustached Warbler | Titiza melanopogon (TiF, JGL) | LC | LC | |||
HE | rákosník ostřicový | Acrocephalus paludicola | (Vieillot, 1817) | Aquatic Warbler | Titiza paludicola (TiF, JGL) | VU | VU | E | ||
H | rákosník proužkovaný | Acrocephalus schoenobaenus | (Linnaeus, 1758) | Sedge Warbler | Titiza schoenobaenus (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | rákosník plavý | Acrocephalus agricola | (Jerdon, 1845) | Paddyfield Warbler | Notiocichla agricola (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | rákosník pokřovní | Acrocephalus dumetorum | Blyth, 1849 | Blyth's Reed Warbler | Notiocichla dumetorum (TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | rákosník obecný | Acrocephalus scirpaceus | (Hermann, 1804) | Common Reed Warbler | Notiocichla scirpacea (TiF, JGL) | LC | LC | |||
rákosník africký | Acrocephalus scirpaceus ambiguus | (Brehm, AE, 1857) | African Reed Warbler | ▲ Notiocichla baeticata (TiF, JGL) | ||||||
HN | rákosník zpěvný | Acrocephalus palustris | (Bechstein, 1798) | Marsh Warbler | Notiocichla palustris (TiF, JGL) | LC | LC | E | ||
H | sedmihlásek malý | Iduna caligata | (Lichtenstein, MHK, 1823) | Booted Warbler | LC | LC | ||||
H | sedmihlásek tamaryškový | sedmihlásek větší | Iduna rama | (Sykes, 1832) | Sykes's Warbler | LC | LC | |||
H | sedmihlásek šedý | Iduna pallida | (Hemprich & Ehrenberg, 1833) | Eastern Olivaceous Warbler | LC | LC | ||||
H | sedmihlásek západní | Iduna opaca | (Cabanis, 1850) | Western Olivaceous Warbler | LC | LC | ||||
H | sedmihlásek pustinný | Hippolais languida | (Hemprich & Ehrenberg, 1833) | Upcher's Warbler | LC | LC | ||||
HN | sedmihlásek olivový | Hippolais olivetorum | (Strickland, 1837) | Olive-tree Warbler | LC | LC | E | |||
HN | sedmihlásek švitořivý | Hippolais polyglotta | (Vieillot, 1817) | Melodious Warbler | LC | LC | E | |||
HN | sedmihlásek hajní | Hippolais icterina | (Vieillot, 1817) | Icterine Warbler | LC | LC | E | |||
cvrčilkovití | Locustellidae | Bonaparte, 1854 | Grassbirds and Allies | |||||||
H | cvrčilka žíhaná | Locustella lanceolata | (Temminck, 1840) | Lanceolated Warbler | LC | LC | ||||
HN | cvrčilka říční | Locustella fluviatilis | (Wolf, 1810) | River Warbler | LC | LC | E | |||
H | cvrčilka slavíková | Locustella luscinioides | (Savi, 1824) | Savi's Warbler | LC | LC | ||||
H | cvrčilka zelená | Locustella naevia | (Boddaert, 1783) | Common Grasshopper Warbler | LC | LC | ||||
cistovníkovití | Cisticolidae | Sundevall, 1872 | Cisticolas and Allies | |||||||
H | cistovník rákosníkový | Cisticola juncidis | (Rafinesque, 1810) | Zitting Cisticola | LC | LC | ||||
H | prinie jihoasijská | Prinia lepida | Blyth, 1844 | Delicate Prinia | ► Prinia gracilis (HBW/BL, H&M, TiF) | LC | LC | |||
pěnicovití | Sylviidae | Leach, 1820 | Sylviid Babblers | |||||||
HN | pěnice černohlavá | Sylvia atricapilla | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Blackcap | LC | LC | E | |||
HN | pěnice slavíková | Sylvia borin | (Boddaert, 1783) | Garden Warbler | LC | LC | E | |||
H | pěnice vlašská | Curruca nisoria | (Bechstein, 1792) | Barred Warbler | Sylvia nisoria [EBBA2] | LC | LC | |||
H | pěnice pokřovní | Curruca curruca | (Linnaeus, 1758) | Lesser Whitethroat | Sylvia curruca [EBBA2] | LC | LC | |||
H | pěnice mistrovská | Curruca hortensis | (Gmelin, JF, 1789) | Western Orphean Warbler | Sylvia hortensis [EBBA2] | LC | LC | |||
H | pěnice dlouhozobá | Curruca crassirostris | (Cretzschmar, 1830) | Eastern Orphean Warbler | Sylvia crassirostris [EBBA2] | LC | ||||
H | pěnice malá | Curruca nana | Hemprich & Ehrenberg, 1833 | Asian Desert Warbler | Sylvia nana [EBBA2]; Atraphornis nana (TiF) |
RE | VU | |||
H | pěnice černolící | Curruca mystacea | (Ménétriès, 1832) | Menetries's Warbler | Sylvia mystacea [EBBA2]; Melizophilus mystaceus (TiF) |
LC | LC | |||
HN | pěnice turecká | Curruca ruppeli | (Temminck, 1823) | Rüppell's Warbler | Sylvia ruppeli [EBBA2]; Melizophilus ruppeli (TiF) |
LC | LC | E | ||
HE | pěnice kyperská | Curruca melanothorax | (Tristram, 1872) | Cyprus Warbler | Sylvia melanothorax
[EBBA2]; Melizophilus melanothorax (TiF) |
LC | LC | E | ||
H | pěnice bělohrdlá | Curruca melanocephala | (Gmelin, JF, 1789) | Sardinian Warbler | Sylvia melanocephala
[EBBA2]; Melizophilus melanocephalus (TiF) |
LC | LC | |||
pěnice západní | pěnice iberská | Curruca iberiae | (Svensson, 2013) | Western Subalpine Warbler | ► Sylvia cantillans iberiae [EBBA2]; ► Curruca cantillans iberiae (HBW/BL); ► Curruca inornata iberiae (H&M); ► Melizophilus inornatus iberiae (TiF) |
|||||
HN | pěnice ligurská | pěnice Moltoniho | Curruca subalpina | (Temminck, 1820) | Moltoni's Warbler | Sylvia subalpina [EBBA2]; Melizophilus subalpina (TiF) |
LC | E | ||
HN | pěnice vousatá | Curruca cantillans | (Pallas, 1764) | Eastern Subalpine Warbler | Sylvia cantillans
[EBBA2]; Melizophilus cantillans (TiF) |
LC | LC | E | ||
H | pěnice hnědokřídlá | Curruca communis | (Latham, 1787) | Common Whitethroat | Sylvia communis [EBBA2]; Melizophilus communis (TiF) |
LC | LC | |||
H | pěnice brýlatá | Curruca conspicillata | (Temminck, 1820) | Spectacled Warbler | Sylvia conspicillata
[EBBA2]; Melizophilus conspicillatus (TiF) |
LC | LC | |||
HE | pěnice sardinská | Curruca sarda | (Temminck, 1820) | Marmora's Warbler | Sylvia sarda [EBBA2]; Melizophilus sardus (TiF) |
LC | LC | E | ||
HN | pěnice kaštanová | Curruca undata | (Boddaert, 1783) | Dartford Warbler | Sylvia undata [EBBA2]; Melizophilus undatus (TiF) |
NT | NT | E | ||
HE | pěnice baleárská | Curruca balearica | (von Jordans, 1913) | Balearic Warbler | Sylvia balearica [EBBA2]; Melizophilus balearicus (TiF) |
LC | E | |||
sýkoříkovití | Paradoxornithidae | Horsfield & Moore, 1854 | Parrotbills and allies | |||||||
h | IN | sýkořík vínoprsý | sýkořice vínoprsá | Suthora webbiana | (Gould, 1852) | Vinous-throated Parrotbill | Sinosuthora
webbiana (eB/C, H&M); Chleuasicus webbianus (TiF, JGL) |
|||
h | IN | sýkořík šedohrdlý | sýkořice šedohrdlá | Suthora alphonsiana | (Verreaux, J, 1871) | Ashy-throated Parrotbill | Sinosuthora
alphonsiana (eB/C, H&M); Chleuasicus alphonsianus (TiF, JGL) |
|||
sojkovcovití | Leiothrichidae | Swainson, 1831 | Turdoides Babblers, Laughingthrushes, Barwings, Sibias | |||||||
H | IN | mesie čínská | timálie čínská | Leiothrix lutea | (Scopoli, 1786) | Red-billed Leiothrix | ||||
H | argie irácká | timálie irácká | Argya altirostris | (Hartert, 1909) | Iraq Babbler | NT | NT | |||
králíčkovití | Regulidae | Vigors, 1825 | Goldcrests, Kinglets | |||||||
HN | králíček ohnivý | Regulus ignicapilla | (Temminck, 1820) | Common Firecrest | LC | LC | E | |||
H | králíček obecný | Regulus regulus | (Linnaeus, 1758) | Goldcrest | LC | LC | ||||
HE | králíček madeirský | Regulus madeirensis | Harcourt, 1851 | Madeira Firecrest | LC | LC | E | |||
střízlíkovití | Troglodytidae | Swainson, 1832 | Wrens | |||||||
H | střízlík obecný | Troglodytes troglodytes | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Wren | Nannus troglodytes (TiF, JGL) | LC | LC | |||
brhlíkovití | Sittidae | Lesson, 1828 | Nuthatches | |||||||
HE | brhlík turecký | Sitta krueperi | Pelzeln, 1863 | Krüper's Nuthatch | LC | LC | E | |||
HE | brhlík korsický | Sitta whiteheadi | Sharpe, 1884 | Corsican Nuthatch | VU | VU | E | |||
HN | brhlík skalní | Sitta neumayer | Michahelles, 1830 | Western Rock Nuthatch | LC | LC | E | |||
H | brhlík dlouhozobý | Sitta tephronota | Sharpe, 1872 | Eastern Rock Nuthatch | LC | LC | ||||
H | brhlík lesní | Sitta europaea | Linnaeus, 1758 | Eurasian Nuthatch | LC | LC | ||||
zedníčkovití | Tichodromidae | Swainson, 1827 | Wallcreeper | |||||||
H | zedníček skalní | Tichodroma muraria | (Linnaeus, 1766) | Wallcreeper | LC | LC | ||||
šoupálkovití | Certhiidae | Leach, 1820 | Treecreepers | |||||||
H | šoupálek dlouhoprstý | Certhia familiaris | Linnaeus, 1758 | Eurasian Treecreeper | LC | LC | ||||
HN | šoupálek krátkoprstý | Certhia brachydactyla | Brehm, CL, 1820 | Short-toed Treecreeper | LC | LC | E | |||
špačkovití | Sturnidae | Rafinesque, 1815 | Starlings, Rhabdornises | |||||||
h | IN | majna chocholatá | Acridotheres cristatellus | (Linnaeus, 1758) | Crested Myna | |||||
H | IN | majna obecná | Acridotheres tristis | (Linnaeus, 1766) | Common Myna | |||||
H | špaček růžový | Pastor roseus | (Linnaeus, 1758) | Rosy Starling | LC | LC | ||||
H | špaček obecný | Sturnus vulgaris | Linnaeus, 1758 | Common Starling | LC | LC | ||||
H | špaček černý | Sturnus unicolor | Temminck, 1820 | Spotless Starling | LC | LC | E | |||
IN | leskoptev kovová * | leskoptev habešská | Lamprotornis chalybaeus | Hemprich & Ehrenberg, 1828 | Greater Blue-eared Starling | |||||
IN | leskoptev popelavá * | Lamprotornis unicolor | (Shelley, 1881) | Ashy Starling | ||||||
drozdovití | Turdidae | Rafinesque, 1815 | Thrushes | |||||||
H | drozd tajgový | Zoothera aurea | (Holandre, 1825) | White's Thrush | LC | LC | ||||
H | drozd zpěvný | Turdus philomelos | Brehm, CL, 1831 | Song Thrush | LC | LC | ||||
H | drozd brávník | Turdus viscivorus | Linnaeus, 1758 | Mistle Thrush | LC | LC | ||||
H | drozd cvrčala | Turdus iliacus | Linnaeus, 1758 | Redwing | NT | LC | ||||
H | kos černý | Turdus merula | Linnaeus, 1758 | Common Blackbird | LC | LC | ||||
H | drozd kvíčala | Turdus pilaris | Linnaeus, 1758 | Fieldfare | LC | LC | ||||
HN | kos horský | Turdus torquatus | Linnaeus, 1758 | Ring Ouzel | LC | LC | E | |||
H | drozd černohrdlý | Turdus atrogularis | Jarocki, 1819 | Black-throated Thrush | ► Turdus ruficollis [EBBA2] | LC | LC | |||
lejskovití | Muscicapidae | Fleming, 1822 | Chats, Old World Flycatchers | |||||||
H | pěvec ryšavý | Cercotrichas galactotes | (Temminck, 1820) | Rufous-tailed Scrub Robin | LC | LC | ||||
H | lejsek šedý | Muscicapa striata | (Pallas, 1764) | Spotted Flycatcher | LC | LC | ||||
lejsek středomořský | Muscicapa tyrrhenica | Schiebel, 1910 | Mediterranean Flycatcher | ► Muscicapa striata
tyrrhenica
(HBW/BL, eB/C, H&M) [EBBA2] |
||||||
HN | červenka obecná | Erithacus rubecula | (Linnaeus, 1758) | European Robin | LC | LC | E | |||
H | iranie bělohrdlá | Irania gutturalis | (Guérin-Méneville, 1843) | White-throated Robin | LC | LC | ||||
H | slavík tmavý | Luscinia luscinia | (Linnaeus, 1758) | Thrush Nightingale | LC | LC | ||||
H | slavík obecný | Luscinia megarhynchos | Brehm, CL, 1831 | Common Nightingale | LC | LC | ||||
H | slavík modráček | Luscinia svecica | (Linnaeus, 1758) | Bluethroat | Cyanecula svecica (TiF, JGL) [EBBA2] | LC | LC | |||
H | slavík Kalliopin | slavík Kaliopin / kaliopa | Calliope calliope | (Pallas, 1776) | Siberian Rubythroat | LC | LC | |||
H | lejsek malý | Ficedula parva | (Bechstein, 1792) | Red-breasted Flycatcher | LC | LC | E | |||
lejsek sibiřský | lejsek tajgový | Ficedula albicilla | (Pallas, 1811) | Taiga Flycatcher | ||||||
HN | lejsek černokrký | Ficedula semitorquata | (Homeyer, 1885) | Semicollared Flycatcher | LC | LC | E | |||
HN | lejsek černohlavý | Ficedula hypoleuca | (Pallas, 1764) | European Pied Flycatcher | LC | LC | E | |||
HE | lejsek bělokrký | Ficedula albicollis | (Temminck, 1815) | Collared Flycatcher | LC | LC | E | |||
H | modruška tajgová | modruška lesní | Tarsiger cyanurus | (Pallas, 1773) | Red-flanked Bluetail | LC | LC | |||
H | rehek domácí | Phoenicurus ochruros | (Gmelin, SG, 1774) | Black Redstart | LC | LC | ||||
H | rehek zahradní | Phoenicurus phoenicurus | (Linnaeus, 1758) | Common Redstart | LC | LC | ||||
rehek severoafrický | Phoenicurus moussieri | (Olphe-Galliard, 1852) | Moussier's Redstart | |||||||
H | rehek bělokřídlý | Phoenicurus erythrogastrus | (Güldenstädt, 1775) | Güldenstädt's Redstart | LC | NT | ||||
H | skalník zpěvný | Monticola saxatilis | (Linnaeus, 1766) | Common Rock Thrush | LC | LC | ||||
H | skalník modrý | Monticola solitarius | (Linnaeus, 1758) | Blue Rock Thrush | LC | LC | ||||
HN | bramborníček hnědý | Saxicola rubetra | (Linnaeus, 1758) | Whinchat | LC | LC | E | |||
bramborníček sibiřský | bramborníček západosibiřský | Saxicola maurus | (Pallas, 1773) | Siberian Stonechat | ► Saxicola torquatus maurus (HBW/BL) [EBBA2] | |||||
H | bramborníček černohlavý | Saxicola rubicola | (Linnaeus, 1766) | European Stonechat | ► Saxicola torquatus rubicola (HBW/BL) [EBBA2] | LC | LC | |||
HE | bramborníček kanárský | Saxicola dacotiae | (Meade-Waldo, 1889) | Canary Islands Stonechat | NT | NT | E | |||
H | bělořit šedý | Oenanthe oenanthe | (Linnaeus, 1758) | Northern Wheatear | LC | LC | ||||
H | bělořit plavý | Oenanthe isabellina | (Temminck, 1829) | Isabelline Wheatear | LC | LC | ||||
H | bělořit pouštní | Oenanthe deserti | (Temminck, 1825) | Desert Wheatear | NT | NT | ||||
H | bělořit okrový | Oenanthe hispanica | (Linnaeus, 1758) | Western Black-eared Wheatear | LC | LC | ||||
H | bělořit bělohlavý | Oenanthe pleschanka | (Lepechin, 1770) | Pied Wheatear | LC | LC | ||||
bělořit škraboškový | Oenanthe melanoleuca | (Güldenstädt, 1775) | Eastern Black-eared Wheatear | ► Oenanthe hispanica melanoleuca (HBW/BL, H&M, TiF) [EBBA2] |
||||||
HE | bělořit kyperský | Oenanthe cypriaca | (Homeyer, 1885) | Cyprus Wheatear | LC | LC | E | |||
H | bělořit skalní | Oenanthe finschii | (Heuglin, 1869) | Finsch's Wheatear | LC | LC | ||||
H | bělořit bělobrvý | Oenanthe xanthoprymna | (Hemprich & Ehrenberg, 1833) | Kurdish Wheatear | LC | LC | ||||
H | bělořit perský | Oenanthe chrysopygia | (de Filippi, 1863) | Red-tailed Wheatear | EN | VU | ||||
H | bělořit černý | Oenanthe leucura | (Gmelin, JF, 1789) | Black Wheatear | VU | LC | ||||
skorcovití | Cinclidae | Sundevall, 1836 | Dippers | |||||||
H | skorec vodní | Cinclus cinclus | (Linnaeus, 1758) | White-throated Dipper | LC | LC | ||||
vrabcovití | Passeridae | Rafinesque, 1815 | Old World Sparrows, Snowfinches | |||||||
H | vrabec plavý | Carpospiza brachydactyla | (Bonaparte, 1850) | Pale Rockfinch | LC | LC | ||||
H | vrabec skalní | Petronia petronia | (Linnaeus, 1766) | Rock Sparrow | LC | LC | ||||
H | pěnkavák sněžný | Montifringilla nivalis | (Linnaeus, 1766) | White-winged Snowfinch | LC | LC | ||||
H | vrabec hnědoramenný | Gymnoris xanthocollis | (Burton, 1838) | Yellow-throated Sparrow | LC | LC | ||||
H | vrabec polní | Passer montanus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Tree Sparrow | LC | LC | ||||
H | vrabec pokřovní | Passer hispaniolensis | (Temminck, 1820) | Spanish Sparrow | LC | LC | ||||
HN | vrabec italský | Passer italiae | (Vieillot, 1817) | Italian Sparrow | VU | E | ||||
H | vrabec domácí | Passer domesticus | (Linnaeus, 1758) | House Sparrow | LC | LC | ||||
H | vrabec moabský | Passer moabiticus | Tristram, 1864 | Dead Sea Sparrow | VU | LC | ||||
snovačovití | Ploceidae | Sundevall, 1836 | Weavers, Widowbirds | |||||||
IN | snovač zahradní | snovač černohlavý / textor černohlavý |
Ploceus cucullatus | (Statius Müller, PL, 1776) | Village Weaver | Textor cucullatus (TiF, JGL) | ||||
H | IN | snovač černohlavý | textor hnědoprsý / škraboškový | Ploceus melanocephalus | (Linnaeus, 1758) | Black-headed Weaver | Textor melanocephalus (TiF, JGL) | |||
IN | snovač rudohlavý | Quelea erythrops | (Hartlaub, 1848) | Red-headed Quelea | ||||||
h | IN | snovač rudozobý | Quelea quelea | (Linnaeus, 1758) | Red-billed Quelea | |||||
H | IN | snovač africký | snovač Napoleonův / taha | Euplectes afer | (Gmelin, JF, 1789) | Yellow-crowned Bishop | ||||
IN | snovač ohnivý | Euplectes hordeaceus | (Linnaeus, 1758) | Black-winged Red Bishop | ||||||
IN | snovač oranžový * | snovač královský | Euplectes franciscanus | (Isert, 1789) | Northern Red Bishop | |||||
astrildovití | Estrildidae | Bonaparte, 1850 | Waxbills, Munias and Allies | |||||||
h | IN | stříbrozobka indická | stříbrozobka malabarská | Euodice malabarica | (Linnaeus, 1758) | Indian Silverbill | ||||
H | IN | panenka muškátová | Lonchura punctulata | (Linnaeus, 1758) | Scaly-breasted Munia | |||||
h | IN | panenka tříbarvá | Lonchura malacca | (Linnaeus, 1766) | Tricolored Munia | |||||
IN | panenka černohlavá | Lonchura atricapilla | (Vieillot, 1807) | Chestnut Munia | ► Lonchura malacca atricapilla (H&M) | |||||
h | IN | astrild oranžovolící | Estrilda melpoda | (Vieillot, 1817) | Orange-cheeked Waxbill | |||||
H | IN | astrild vlnkovaný | Estrilda astrild | (Linnaeus, 1758) | Common Waxbill | |||||
h | IN | astrild sahelský | astrild šedý / šedotemenný | Estrilda troglodytes | (Lichtenstein, MHK, 1823) | Black-rumped Waxbill | ||||
H | IN | tygříček tečkovaný | Amandava amandava | (Linnaeus, 1758) | Red Avadavat | |||||
vdovkovití | Viduidae | Cabanis, 1847 | Indigobirds, Whydahs | |||||||
H | IN | vdovka černobílá | vdovka dominikánská | Vidua macroura | (Pallas, 1764) | Pin-tailed Whydah | ||||
pěvuškovití | Prunellidae | Richmond, 1908 (1840) | Accentors | |||||||
H | pěvuška podhorní | Prunella collaris | (Scopoli, 1769) | Alpine Accentor | Laiscopus collaris (JGL) | LC | LC | |||
H | pěvuška sibiřská | pěvuška horská | Prunella montanella | (Pallas, 1776) | Siberian Accentor | NT | LC | |||
H | pěvuška skalní | Prunella ocularis | (Radde, 1884) | Radde's Accentor | LC | LC | ||||
H | pěvuška černohrdlá | Prunella atrogularis | (von Brandt, JF, 1843) | Black-throated Accentor | LC | LC | ||||
HN | pěvuška modrá | Prunella modularis | (Linnaeus, 1758) | Dunnock | LC | LC | ||||
konipasovití | Motacillidae | Horsfield, 1821 | Wagtails, Pipits | |||||||
H | konipas luční | Motacilla flava | Linnaeus, 1758 | Western Yellow Wagtail | LC | LC | ||||
H | konipas citronový | Motacilla citreola | Pallas, 1776 | Citrine Wagtail | LC | LC | ||||
H | konipas horský | Motacilla cinerea | Tunstall, 1771 | Grey Wagtail | LC | LC | ||||
H | konipas bílý | Motacilla alba | Linnaeus, 1758 | White Wagtail | LC | LC | ||||
linduška velká | linduška zabajkalská | Anthus richardi | Vieillot, 1818 | Richard's Pipit | Corydalla richardi (TiF, JGL) | |||||
H | linduška úhorní | Anthus campestris | (Linnaeus, 1758) | Tawny Pipit | Corydalla campestris (TiF, JGL) | LC | LC | |||
HN | linduška luční | Anthus pratensis | (Linnaeus, 1758) | Meadow Pipit | NT | LC | E | |||
H | linduška lesní | Anthus trivialis | (Linnaeus, 1758) | Tree Pipit | LC | LC | ||||
H | linduška olivová | linduška zelená | Anthus hodgsoni | Richmond, 1907 | Olive-backed Pipit | LC | LC | |||
linduška sibiřská | Anthus gustavi | Swinhoe, 1863 | Pechora Pipit | VU | CR (PE) | |||||
H | linduška rudokrká | Anthus cervinus | (Pallas, 1811) | Red-throated Pipit | LC | LC | ||||
linduška tundrová | linduška proměnlivá | Anthus rubescens | (Tunstall, 1771) | Buff-bellied Pipit | ||||||
H | linduška horská | Anthus spinoletta | (Linnaeus, 1758) | Water Pipit | LC | LC | ||||
HE | linduška skalní | linduška vodní | Anthus petrosus | (Montagu, 1798) | European Rock Pipit | LC | LC | E | ||
HE | linduška kanárská | Anthus berthelotii | Bolle, 1862 | Berthelot's Pipit | Corydalla berthelotii (TiF, JGL) | LC | LC | E | ||
pěnkavovití | Fringillidae | Leach, 1820 | Finches, Euphonias | |||||||
H | pěnkava obecná | Fringilla coelebs | Linnaeus, 1758 | European Chaffinch | LC | LC | ||||
pěnkava azorská | Fringilla moreletti | Pucheran, 1859 | Azores Chaffinch |
► Fringilla coelebs moreletti (HBW/BL, H&M, TiF, JGL) |
||||||
pěnkava madeirská | Fringilla maderensis | Sharpe, 1888 | Madeira Chaffinch |
► Fringilla coelebs maderensis (HBW/BL, H&M, TiF, JGL) |
||||||
pěnkava pankanárská | Fringilla canariensis | Vieillot, 1817 | Canary Islands Chaffinch |
► Fringilla coelebs canariensis (HBW/BL, H&M, TiF, JGL) |
||||||
HE | pěnkava tenerifská | pěnkava kanárská | Fringilla teydea | Webb, Berthelot & Moquin-Tandon, 1836 | Tenerife Blue Chaffinch | NT | NT | E | ||
HE | pěnkava kanárská | Fringilla polatzeki | Hartert, 1905 | Gran Canaria Blue Chaffinch | ► Fringilla teydea polatzeki (H&M) | EN | E | |||
H | pěnkava jikavec | Fringilla montifringilla | Linnaeus, 1758 | Brambling | LC | LC | ||||
H | dlask tlustozobý | Coccothraustes coccothraustes | (Linnaeus, 1758) | Hawfinch | LC | LC | ||||
H | hýl křivčí | Pinicola enucleator | (Linnaeus, 1758) | Pine Grosbeak | LC | LC | ||||
H | hýl obecný | Pyrrhula pyrrhula | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Bullfinch | LC | LC | ||||
HE | hýl azorský | Pyrrhula murina | Godman, 1866 | Azores Bullfinch | EN | VU | E | |||
H | hýl růžovokřídlý | Rhodopechys sanguineus | (Gould, 1838) | Asian Crimson-winged Finch | LC | LC | ||||
H | hýl trubač | hýl pouštní | Bucanetes githagineus | (Lichtenstein, MHK, 1823) | Trumpeter Finch | LC | LC | |||
H | hýl mongolský | Bucanetes mongolicus | (Swinhoe, 1870) | Mongolian Finch | Eremopsaltria mongolica (H&M) | LC | LC | |||
H | hýl rudý | Carpodacus erythrinus | (Pallas, 1770) | Common Rosefinch | Erythrina erythrina (H&M, JGL) | LC | LC | |||
H | hýl velký | Carpodacus rubicilla | (Güldenstädt, 1775) | Great Rosefinch | LC | LC | ||||
H | hýl sibiřský | Carpodacus sibiricus | (Pallas, 1773) | Siberian Long-tailed Rosefinch | ||||||
HN | zvonek zelený | Chloris chloris | (Linnaeus, 1758) | European Greenfinch | LC | LC | E | |||
H | hýl černozobý | hýl pustinný / šedavý | Rhodospiza obsoleta | (Lichtenstein, MHK, 1823) | Desert Finch | LC | LC | |||
H | konopka žlutozobá | Linaria flavirostris | (Linnaeus, 1758) | Twite | LC | LC | ||||
H | konopka obecná | Linaria cannabina | (Linnaeus, 1758) | Common Linnet | LC | LC | ||||
H | čečetka zimní | Acanthis flammea | (Linnaeus, 1758) | Common Redpoll | LC | LC | ||||
čečetka tmavá | Acanthis cabaret | (Statius Müller, PL, 1776) | Lesser Redpoll | ► Acanthis flammea
cabaret (HBW/BL, H&M, TiF, JGL) [EBBA2] |
||||||
čečetka bělavá | Acanthis hornemanni | (Holbøll, 1843) | Arctic Redpoll | ► Acanthis flammea
hornemanni
(HBW/BL, TiF, JGL) [EBBA2] |
||||||
HN | křivka velká | Loxia pytyopsittacus | von Borkhausen, 1793 | Parrot Crossbill | LC | LC | E | |||
HE | křivka skotská | Loxia scotica | Hartert, 1904 | Scottish Crossbill | LC | LC | E | |||
H | křivka obecná | Loxia curvirostra | Linnaeus, 1758 | Red Crossbill | LC | LC | ||||
H | křivka bělokřídlá | Loxia leucoptera | Gmelin, JF, 1789 | Two-barred Crossbill | LC | LC | ||||
H | stehlík obecný | Carduelis carduelis | (Linnaeus, 1758) | European Goldfinch | LC | LC | ||||
HE | zvonohlík citronový | Carduelis citrinella | (Pallas, 1764) | Citril Finch | LC | LC | E | |||
HE | zvonohlík korsický | Carduelis corsicana | (Koenig, AF, 1899) | Corsican Finch | ► Carduelis citrinella corsicana (H&M) | LC | LC | E | ||
H | zvonohlík královský | Serinus pusillus | (Pallas, 1811) | Red-fronted Serin | LC | LC | ||||
HN | zvonohlík zahradní | Serinus serinus | (Linnaeus, 1766) | European Serin | LC | LC | E | |||
HE | kanár divoký | Serinus canaria | (Linnaeus, 1758) | Atlantic Canary | LC | LC | E | |||
H | čížek lesní | Spinus spinus | (Linnaeus, 1758) | Eurasian Siskin | LC | LC | ||||
ostružkovití | Calcariidae | Ridgway, 1901 | Longspurs, Snow Buntings | |||||||
H | ostružka severní | strnad severní | Calcarius lapponicus | (Linnaeus, 1758) | Lapland Longspur | LC | LC | |||
H | sněhule severní | Plectrophenax nivalis | (Linnaeus, 1758) | Snow Bunting | LC | LC | ||||
strnadovití | Emberizidae | Vigors, 1825 | Buntings | |||||||
H | strnad luční | Emberiza calandra | Linnaeus, 1758 | Corn Bunting | Miliaria calandra (TiF) | LC | LC | |||
H | strnad obecný | Emberiza citrinella | Linnaeus, 1758 | Yellowhammer | LC | LC | ||||
h | strnad bělohlavý | Emberiza leucocephalos | Gmelin, SG, 1771 | Pine Bunting | VU | RE | ||||
H | strnad viničný | Emberiza cia | Linnaeus, 1766 | Rock Bunting | Cia cia (TiF) | LC | LC | |||
H | strnad pustinný | Emberiza buchanani | Blyth, 1845 | Grey-necked Bunting | Glycyspina buchanani (TiF) | LC | LC | |||
HN | strnad šedý | strnad maloasijský | Emberiza cineracea | Brehm, CL, 1855 | Cinereous Bunting | Glycyspina cineracea (TiF) | VU | NT | E | |
H | strnad zahradní | Emberiza hortulana | Linnaeus, 1758 | Ortolan Bunting | Glycyspina hortulana (TiF) | LC | LC | |||
HN | strnad šedokrký | Emberiza caesia | Cretzschmar, 1827 | Cretzschmar's Bunting | Glycyspina caesia (TiF) | LC | LC | E | ||
HN | strnad cvrčivý | Emberiza cirlus | Linnaeus, 1766 | Cirl Bunting | LC | LC | E | |||
H | strnad malinký | Emberiza pusilla | Pallas, 1776 | Little Bunting | Schoeniclus pusillus
(H&M, JGL); Orospina pusilla (TiF) |
LC | LC | |||
H | strnad tajgový | strnad rolní | Emberiza rustica | Pallas, 1776 | Rustic Bunting | Schoeniclus rusticus
(H&M, JGL); Orospina rustica (TiF) |
VU | LC | ||
H | strnad obojkový | Emberiza aureola | Pallas, 1773 | Yellow-breasted Bunting | Schoeniclus aureolus
(H&M, JGL); Orospina aureolus (TiF) |
CR | CR | |||
H | strnad černohlavý | Emberiza melanocephala | Scopoli, 1769 | Black-headed Bunting | Granativora melanocephala (H&M, TiF, JGL) | LC | LC | |||
H | strnad hnědohlavý | strnad žlutavý | Emberiza bruniceps | von Brandt, JF, 1841 | Red-headed Bunting | Granativora bruniceps (H&M, TiF, JGL) | LC | LC | ||
H | strnad tundrový | strnad šedoramenný | Emberiza pallasi | (Cabanis, 1851) | Pallas's Reed Bunting | Schoeniclus pallasi (H&M, TiF, JGL) | LC | LC | ||
H | strnad rákosní | Emberiza schoeniclus | (Linnaeus, 1758) | Common Reed Bunting | Schoeniclus schoeniclus (H&M, TiF, JGL) | LC | LC | |||
Názvoslovná komise ČSO, 2024 | verze 2024.1.01 |
PŘEHLED DRUHŮ AVIFAUNY EVROPY ROZDÍLNĚ POSUZOVANÝCH V IOC A HBW/BL
TAXONOMIE PODLE IOC WORLD BIRD LIST v. 14.1 |
TAXONOMIE PODLE HBW AND BIRDLIFE INT. v.8 |
|||
14 druhů, které nejsou uznávány v HBW and BirdLife Int. digital checklist of the birds of the world: |
▼ |
|||
husa tundrová | Anser serrirostris | Gould, 1852 | Tundra Bean Goose | Anser fabalis serrirostris |
buřňák makaronéský | Puffinus baroli | (Bonaparte, 1857) | Barolo Shearwater | Puffinus lherminieri baroli |
vrána šedá | Corvus cornix | Linnaeus, 1758 | Hooded Crow | Corvus corone cornix |
prinie jihoasijská | Prinia lepida | Blyth, 1844 | Delicate Prinia | Prinia gracilis lepida |
pěnice západní | Curruca iberiae | (Svensson, 2013) | Western Subalpine Warbler | Curruca cantillans iberiae |
lejsek středomořský | Muscicapa tyrrhenica | Schiebel, 1910 | Mediterranean Flycatcher | Muscicapa striata tyrrhenica |
bramborníček sibiřský | Saxicola maurus | (Pallas, 1773) | Siberian Stonechat | Saxicola torquatus maurus |
bramborníček černohlavý | Saxicola rubicola | (Linnaeus, 1766) | European Stonechat | Saxicola torquatus rubicola |
bělořit škraboškový | Oenanthe melanoleuca | (Güldenstädt, 1775) | Eastern Black-eared Wheatear | Oenanthe hispanica melanoleuca |
pěnkava azorská | Fringilla moreletti | Pucheran, 1859 | Azores Chaffinch | Fringilla coelebs moreletti |
pěnkava madeirská | Fringilla maderensis | Sharpe, 1888 | Madeira Chaffinch | Fringilla coelebs maderensis |
pěnkava pankanárská | Fringilla canariensis | Vieillot, 1817 | Canary Islands Chaffinch | Fringilla coelebs canariensis |
čečetka tmavá | Acanthis cabaret | (Statius Müller, PL, 1776) | Lesser Redpoll | Acanthis flammea cabaret |
čečetka bělavá | Acanthis hornemanni | (Holbøll, 1843) | Arctic Redpoll | Acanthis flammea hornemanni |
1 druh, který není uznáván v IOC World Bird List: |
▼ |
|||
budníček sibiřský | Phylloscopus collybita tristis | Blyth, 1843 | Siberian Chiffchaff | Phylloscopus tristis |
17 druhů, které jsou v HBW and BirdLife Int. digital checklist of the birds of the world řazeny do odlišných rodů: |
▼ |
|||
jeřáb panenský | Grus virgo | (Linnaeus, 1758) | Demoiselle Crane | Anthropoides virgo |
kulík kaspický | Anarhynchus asiaticus | (Pallas, 1773) | Caspian Plover | Charadrius asiaticus |
kulík tibetský | Anarhynchus atrifrons | (Wagler, 1829) | Tibetan Sand Plover | Charadrius atrifrons |
kulík větší | Anarhynchus leschenaultii | (Lesson, R, 1826) | Greater Sand Plover | Charadrius leschenaultii |
kulík mořský | Anarhynchus alexandrinus | (Linnaeus, 1758) | Kentish Plover | Charadrius alexandrinus |
racek tenkozobý | Chroicocephalus genei | (Brème, 1839) | Slender-billed Gull | Larus genei |
racek chechtavý | Chroicocephalus ridibundus | (Linnaeus, 1766) | Black-headed Gull | Larus ridibundus |
racek velký | Ichthyaetus ichthyaetus | (Pallas, 1773) | Pallas's Gull | Larus ichthyaetus |
racek zelenonohý | Ichthyaetus audouinii | (Payraudeau, 1826) | Audouin's Gull | Larus audouinii |
racek černohlavý | Ichthyaetus melanocephalus | (Temminck, 1820) | Mediterranean Gull | Larus melanocephalus |
chaluha velká | Stercorarius skua | (Brünnich, 1764) | Great Skua | Catharacta skua |
strakapoud prostřední | Dendrocoptes medius | (Linnaeus, 1758) | Middle Spotted Woodpecker | Leiopicus medius |
aratinga modročelý | Thectocercus acuticaudatus | (Vieillot, 1818) | Blue-crowned Parakeet | Psittacara acuticaudatus |
alexandr indický | Psittacula cyanocephala | (Linnaeus, 1766) | Plum-headed Parakeet | Himalayapsitta cyanocephala |
alexandr velký | Psittacula eupatria | (Linnaeus, 1766) | Alexandrine Parakeet | Palaeornis eupatria |
alexandr malý | Psittacula krameri | (Scopoli, 1769) | Rose-ringed Parakeet | Alexandrinus krameri |
kavka obecná | Coloeus monedula | (Linnaeus, 1758) | Western Jackdaw | Corvus monedula |
1 druh s odlišným druhovým názvem v HBW and BirdLife Int. digital checklist of the birds of the world: |
▼ |
|||
husa labutí | Anser cygnoides | (Linnaeus, 1758) | Swan Goose | Anser cygnoid |